Ελλάδα - Ουγγαρία 83-59: The Greek Freak is back!

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 09 Αυγούστου 2019 23:15 Ελλάδα - Ουγγαρία 83-59: The Greek Freak is back!
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο φόρεσε ξανά τη φανέλα της Εθνικής έπειτα από δυο χρόνια και η ελληνική ομάδα επικράτησε της Ουγγαρίας με 83-59 στην ανεπίσημη πρεμιέρα μπροστά στο ελληνικό κοινό.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς και MVP του ΝΒΑ φόρεσε τη φανέλα με το εθνόσημο έπειτα από τα φιλικά για το EuroBasket 2017 και ήταν πρώτος σκόρερ της Εθνικής, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους (5/7 δίποντα, 9/10 βολές), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Ο αγώνας

Η ελληνική ομάδα παρατάχθηκε στα «Δυο Αοράκια» με τους Νικ Καλάθη, Ιωάννη Παπαπέτρου, Γιάννη Αντετοκούνμπο, Γιάννη Μπουρούση και Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 14-4 στο 5:35. H Εθνική επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Ούγγρους των... περιορισμένων δυνατοτήτων και ο Greek Freak έβγαλε ένα εντυπωσιακό highlight, κάνοντας ένα φοβερό μπλοκ λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου που έκλεισε στο 22-6 για την Ελλάδα.

Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε 10/12 βολές, 6/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα και κατέβασε 14 ριμπάουντ αντί 8 της Ουγγαρίας. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-6 στο 12' ενώ οι αντίπαλοι τους είχαν 3/13 δίποντα και 0/9 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια η Ελλάδα έχασε τον ρυθμό της, επιτρέποντας στους Ούγγρους να μειώσουν σε 34-20 και υποχρεώνοντας τον Σκουρτόπουλο να καλέσει εσπευσμένα timeout.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε σκαμπανεβάσματα στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-28. Η Ουγγαρία έκανε επιμέρους σκορ 21-22 σε αυτό το δεκάλεπτο απέναντι στην ελληνική ομάδα που είχε θέμα με το μακρινό σουτ, σημειώνοντας 11/17 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Στη συνέχεια ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έκανε αρκετές αλλαγές, περνώντας στον πάγκο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο 25' με τον δείκτη του σκορ στο 55-31. Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 65-39 (4/13 τρίποντα η Ελλάδα) κόντρα στην Ουγγαρία που προσπάθησε να βρει λύσεις με το περιφερειακό σουτ. Γιάννης και Κώστας Αντετοκούνμπο πάτησαν ξανά παρκέ στο 35' ενώ ο MVP του ΝΒΑ κάρφωσε εντυπωσιακά στον αιφνιδιασμό για το 78-54.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 43-28, 66-44, 83-59.

- Εκτός 12άδας έμειναν οι Παναγιώτης Βασιλόπουλος, Γιάννης Αθηναίου, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Ντίνος Μήτογλου και Αντώνης Κόνιαρης.

Πηγή: Gazzetta.gr