Το πέναλτι που έγινε viral - Το έκανε...αναπληρωματικός - ΒΙΝΤΕΟ

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2019 13:35 Το πέναλτι που έγινε viral - Το έκανε...αναπληρωματικός - ΒΙΝΤΕΟ

Πριν μπει ακόμη στον αγωνιστικό χώρο ο Μίκαελ Εμπερβάις, ποδοσφαιριστής της γερμανικής Κίελ, έκανε την πιο παράξενη παράβαση που τιμωρήθηκε με πέναλτι.

Η Κίελ υποδέχθηκε την Μπόχουμ για τη 2η κατηγορία της Γερμανίας. Μέχρι το 38ο λεπτό όλα πήγαιναν φυσιολογικά. Σ' εκείνο το λεπτό η Μπόχουμ χάνει ευκαιρία με τον Γκανβουλά, ο οποίος από καλή θέση σούταρε άουτ. Ενώ η μπάλα πήγαινε άουτ, ο Εμπερβάις, ο οποίος έκανε προθέρμανση πίσω από το τέρμα της ομάδας του ως αναπληρωματικός, αποφάσισε να τη σταματήσει, αλλά δεν υπολόγισε καλά και το έκανε πριν αυτή βγει ολόκληρη εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο διαιτητής πήγε στο VAR, είδε τη φάση και έδωσε κίτρινη κάρτα στον Εμπερβάις και πέναλτι υπέρ της Μπόχουμ, μιας και σύμφωνα με τον κανονισμό οποιαδήποτε παρεμβολή στον αγώνα και με την μπάλα να παίζεται από αναπληρωματικό ή αξιωματούχο ομάδας τιμωρείται με άμεσο φάουλ και όταν γίνεται εντός των ορίων της μεγάλης περιοχής της ομάδας του με πέναλτι....