Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ρούντολφ έκανε… βόλτα στο “παγωμένο” ΟΑΚΑ!

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 26 Δεκεμβρίου 2019 23:53 Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ρούντολφ έκανε… βόλτα στο “παγωμένο” ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός νικήθηκε κατά κράτος από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ με 87-75. Με 14 εύστοχα τρίποντα και "πάρτι" στα ριμπάουντ "καθάρισε" το ματς η "Βασίλισσα". Άστοχοι "πράσινοι" με Φρεντέτ και Καλάθη να διασώζονται στο σκοράρισμα. Πολλά παράπονα και από τη διαιτησία για το Τριφύλλι που "φορτώθηκε" με πολλά φάουλ στο ματς. Κορυφαίος του αγώνα ο Ρούντολφ, που "σκότωσε" την ομάδα του Πιτίνο με 22 πόντους και 5 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 87-75 στο ΟΑΚΑ από τη Ρεάλ Μαδρίτης για τη 16η αγωνιστική της Euroleague, χωρίς να καταφέρει να είναι έστω ανταγωνιστικός κόντρα στην πρωτοπόρο της διοργάνωσης.

Οι Μαδριλένοι “πυροβόλησαν” από μακριά με πρωταγωνιστή τον Ράντολφ και έκαναν “πάρτι” με τον Ταβάρες μέσα στη ρακέτα (8 επιθετικά ριμπάουντ), για ένα… εύκολο βράδυ κόντρα στην ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Έπεσαν έτσι στο 9-7 οι “πράσινοι” που έχουν 1 νίκη και τρεις ήττες με τον Αμερικανό τεχνικό στον πάγκο τους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το ματς στο ΟΑΚΑ με τον Φρεντέτ να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και τον Παπαγιάννη να είναι θετικός σε άμυνα και επίθεση. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν έτσι με 16-11 και 18-14, αλλά οι Μαδριλένοι βρήκαν αμέσως ρυθμό από μακριά και με συνεχόμενα τρίποντα βρέθηκαν μπροστά με 22-18 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ρικ Πιτίνο έριξε στο γήπεδο τους… αναπληρωματικούς και αυτοί εμφανίστηκαν χειρότεροι, με τον Ράις να είναι αρνητικός, την ώρα που οι Μαδριλένοι άρχισαν να κάνουν “πάρτι” στα ριμπάουντ, αλλά και στα τρίποντα, με τον Ράντολφ να έχει 4/6 σε αυτό το διάστημα. Η “Βασίλισσα” άρχισε να ξεφεύγει έτσι στη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο 44-34 υπέρ της.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καλάθη να τα “σπάει” από μακριά για τον Παναθηναϊκό (0/6 τρίποντα) και τον Ταβάρες να είναι ανίκητος κάτω από τη ρακέτα, δίνοντας δεύτερες επιθέσεις διαρκώς στην ομάδα του Πάμλπο Λάσο. Κάποια σφυρίγματα των διαιτητών προκάλεσαν επιπλέον εκνευρισμό σε παίκτες και κερκίδα, με αποτέλεσμα η Ρεάλ να ξεφύγει ακόμη και με 15 πόντους διαφορά στο ματς. Το σκορ στο 30′ ήταν όμως 66-58 με την τελευταία απόπειρα αντεπίθεσης στο ματς από τους γηπεδούχους, με τον αρχηγό τους και τον Παπαπέτρου να πετυχαίνουν προσωπικά καλάθια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο πάνω σε άμυνα και στη συνέχεια δεν δυσκολεύτηκε να “κρατήσει” τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους πανηγυρίζοντας μία εύκολη νίκη.

Η “Βασίλισσα” παρέμεινε έτσι στην πρώτη θέση της κατάταξης στη Euroleague, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 13-3, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 9-7, που τον απομακρύνει από την πρώτη 4άδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-44, 58-66, 75-87

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 4 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ράις 3 (1/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (1), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 18 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 19 (6/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάιλι, Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 12 (2), Ράντολφ 22 (2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρούντι 3 (1/6 σουτ), Καμπάσο 6 (0/6 τρίπονταμ 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαπροβίτολα 7 (2), Ντεκ 2 (1/4 σουτ), Γκαρούμπα, Ταβάρες 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα), Μίκι 3, Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 10 (2).