Γκολάρα: Με ψαλιδάκι στο 93' έδωσε τη νίκη! [βίντεο]

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 27 Δεκεμβρίου 2019 13:24 Γκολάρα: Με ψαλιδάκι στο 93' έδωσε τη νίκη! [βίντεο]

Είναι από τα γκολ που μπαίνουν σπάνια, αλλά έχουν μια ιδιαίτερη ομορφιά.

Ο πρώτος τελικός των πλέι οφ της Απερτούρα του 2019 στο Μεξικό κρίθηκε από ένα απίθανο γκολ με ψαλιδάκι, που σημειώθηκε στο 93' της αναμέτρησης. Με αυτό τον τρόπο η Μοντερέι επικράτησε της Κλαμπ Αμέρικα με 2-1. Σκόρερ του τέρματος ο Ροτζέλιο Φούνες Μόρι. Ο 28χρονος Αργεντινός επιθετικός ήταν με πλάτη προς το τέρμα και τον γκολκίπερ της Κλαμπ Αμέρικα Γκιγιέρμο Οτσόα, όταν υποδέχθηκε τη μπάλα με το στήθος, της έδωσε το κατάλληλο ύψος και χωρίς δεύτερη σκέψη εκτέλεσε με ανάποδο ψαλίδι. Εστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Μοντερέι και Κλαμπ Αμέρικα θα συναντηθούν στη ρεβάνς της 30ής Δεκεμβρίου.

Η αναμέτρηση ήταν δραματική, αν σκεφτεί κανείς πως τα δυο πρώτα γκολ ήρθαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Η Μοντερέι προηγήθηκε στο 45' μετά από αυτογκόλ του Ροντρίγκες, ενώ η ισοφάριση για την Μοντερέι επιτεύχθηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Μεντίνα. Η Κλαμπ Αμέρικα αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 53' λόγω της αποβολής του Κόρντοβα, που άλλαξε τη μορφή της αναμέτρησης, καθώς στο τελευταίο 20λεπτο, η Μοντερέι είχε περιορίσει στα καρέ της την Κλαμπ Αμέρικα, με την τελευταία να προσπαθεί αλλά να μην καταφέρνει να κρατήσει την ισοπαλία.