Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Γράφτηκε “πράσινη” ιστορία! Πρωταθλητής μετά από 14 χρόνια

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 12 Ιουλίου 2020 21:36 Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Γράφτηκε “πράσινη” ιστορία! Πρωταθλητής μετά από 14 χρόνια

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε για δεύτερη φορά του Ολυμπιακού στους τελικούς της Volley League και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 25η φορά στην ιστορία του και πρώτη μετά το 2006.

Οι “πράσινοι” αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο σετ και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και τα μέσα του δεύτερου, για να “τρέξουν” στη συνέχεια μία σπουδαία ανατροπή και να κατακτήσουν τον τίτλο στο βόλεϊ ανδρών με 3-1 σετ (22-25, 25-22, 25-15, 25-13).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο τελικό, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα με 3-0 στον πρώτο αγώνα από τον Παναθηναϊκό, και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-22.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν μάλιστα με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ, έχοντας το προβάδισμα με 19-16 και μέχρι 20-19. Από αυτό το σημείο οι “πράσινοι” έκαναν μια φοβερή “αντεπίθεση” και πήραν τελικά το δεύτερο σετ με 25-22.

Με την ψυχολογία της ανατροπής, ο Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 9-3 και 16-7 πριν “κλείσει” με “περίπατο” το σετ με 25-15 για το 2-1 και την ανατροπή του σκορ στο παιχνίδι.

Ίδια ήταν όμως η εικόνα και στο τέταρτο και καθοριστικό σετ, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να αρχίζει και πάλι δυνατά (6-1 και 16-6) για να πάρει και τρίτο συνεχόμενο σετ (25-15) για το 3-1 στο ματς και την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε έτσι πρωταθλητής με 2-0 νίκες επί του Ολυμπιακού, τον οποίο νίκησε και στο Λιγκ Καπ, σε μία εκπληκτική σεζόν για τους “πράσινους”. Σε αυτή επέστρεψαν μάλιστα στην κορυφή της Volley League για πρώτη φορά μετά το 2006, κατακτώντας το 25ο πρωτάθλημά τους και πρώτο μετά από 14 ολόκληρα χρόνια.