Οδύνηρη ήττα για τον Ολυμπιακό, 67-68 από τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 01 Οκτωβρίου 2020 23:13 Οδύνηρη ήττα για τον Ολυμπιακό, 67-68 από τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ

Το σκορ ήταν 9-21 στην τελευταία περίοδο

Με δύο βολές του Γιοκουμπάιτις στα 3,5 δευτερόλεπτα ο Ολυμπιακός έχασε από τη Ζαλγκίρις στην πρεμιέρα της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλά και προηγήθηκαν με 10-3 στο 4', αλλά οι Λιθουανοί έκαναν την αντεπίθεση τους και με τον Γιοκουμπάιτις να σκοράρει προσπέρασαν με 18-23. Στο δεύτερο 10λεπτο, πάντως, η άμυνα του Ολυμπιακού απέδωσε και τον έστειλε στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, στο +3 (37-34).

Στην γ' περίοδο οι Σλούκας-Βεζένκοφ έδιναν συνεχώς λύσεις και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε στο +11 (58-47) στο 30', αλλά στην τελευταία περίοδο όλα πήγαν στραβά. Η Ζαλγκίρις μείωνε συνεχώς τη διαφορά και 3,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με το σκορ στο 67-66, ο Γιοκουμπάιτις κέρδισε φάουλ, εκτέλεσε δύο βολές και ευστόχησε και στις δύο, γράφοντας το τελικό 67-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68.