Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Θρυλική ανατροπή και πρωταθλητής (video)

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 11 Απριλίου 2021 22:00 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Θρυλική ανατροπή και πρωταθλητής (video)

Τον 46ο τίτλο της ιστορίας του εξασφάλισε και μαθηματικά ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς επικράτησε με ανατροπή (3-1) εντός έδρας του Παναθηναϊκού, για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ της Superleague και σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη με την ΑΕΚ, στέφθηκε και φέτος πρωταθλητής Ελλάδας, επτά αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 31΄ με πέναλτι του Μακέντα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 45+3΄ με τον Χασάν κι έκανε το 2-1 και πάλι με γκολ του Αιγύπτιου επιθετικού του στο 72΄, ενώ το 3-1 σημείωσε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρούμα. Μοιραίος ο Διούδης, ο οποίος ευθύνεται στα δύο από τα τρία γκολ που δέχθηκε το τριφύλλι, το οποίο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πούγγουρα στο 68′. Δύο γκολ ακύρωσε το VAR στους Πειραιώτες.