«Αέρας» ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο (video)

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 15 Απριλίου 2021 14:26 «Αέρας» ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο (video) (φωτο Reuters)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε άνετα με 2-0 σετ (6-3, 6-4) του Κριστιάν Γκαρίν στον τρίτο γύρο του Masters στο Μόντε Κάρλο και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του, στα προημιτελικά του συγκεκριμένου τουρνουά.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν εξαιρετικός από την αρχή του αγώνα και στο πρώτο σετ βρέθηκε δύο φορές κοντά στο μπρέικ πριν το πετύχει τελικά στο 8ο γκέιμ, για να κάνει εύκολα το 1-0 στη συνέχεια, με σκορ 6-3.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με μπρέικ, αλλά χρειάστηκε ένα ακόμη για να “λυγίσει” έναν επικίνδυνο αντίπαλο (Νο 24 στον κόσμο), ο οποίος ειδικεύεται μάλιστα στο χώμα. To Νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης ισοφαρίστηκε σε 4-4 με μπρέικ του 24χρονου Χιλιανού, αλλά “απάντησε” αμέσως και σέρβιρε για το ματς, το οποίο και “έκλεισε” τελικά με 6-4.

Πηγή: newsit.gr