WTA Finals: Το πάλεψε, αλλά έχασε και έμεινε εκτός τελικού η Μαρία Σάκκαρη

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 17 Νοεμβρίου 2021 09:30 WTA Finals: Το πάλεψε, αλλά έχασε και έμεινε εκτός τελικού η Μαρία Σάκκαρη

Η Ανέτ Κονταβέιτ νίκησε την Ελληνίδα πρωταθλήτρια με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 6-3) στον ημιτελικό.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν θα διεκδικήσει το τρόπαιο του τουρνουά WTA Finals. Ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 6-3) από την Ανέτ Κονταβέιτ στο μεταξύ τους ημιτελικό στη Γουαδαλαχάρα του Μεξικού και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι, ολοκληρώθηκε η πορεία της στην τρέχουσα σεζόν, την καλύτερη της καριέρας της.

Η Εσθονή αντίπαλός της που ήταν πιο ξεκούραστη έδειξε τη φρεσκάδα της σε όλη τη διάρκεια του ματς. Είχε πιο… φρέσκα πόδια, αλλά και πιο καθαρό μυαλό. Οι επιλογές της ήταν καλύτερες κι αυτό την οδήγησε σε αποτελεσματικές αποφάσεις. Στο πρώτο σετ ήταν σαρωτική στην επίθεση και επικράτησε άνετα με 6-1.