NBA: Σούπερ Γιάννης και επιστροφή στις επιτυχίες για τους Μπακς κόντρα στους Γκρίζλις

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 20 Ιανουαρίου 2022 09:43 NBA: Σούπερ Γιάννης και επιστροφή στις επιτυχίες για τους Μπακς κόντρα στους Γκρίζλις

Με 33-15-7 o «Greek Freak» καθοδήγησε τα «ελάφια» στη νίκη με 126-114 – Δείτε τα highlights.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 33 πόντους (12/25 σουτ, 2/4 τρίποντα, 7/8 ελεύθερες βολές), 15 ριμπάουντ, επτά ασίστ, δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ στη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς επί των Μέμφις Γκρίζλις στο «Fiserv Forum» με 126-114. Οι πρωταθλητές του NBA επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από δύο απανωτές ήττες και πλέον έχουν ρεκόρ 28-19.

Ο Κρις Μίντλετον στάθηκε στο πλάι του «Greek Freak» με 27 πόντους κι ο Τζορτζ Χιλ με τον Μπόμπι Πόρτις από 14 καθώς τα «ελάφια» εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των Γκρίζλις. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε.

Η ομάδα του Μέμφις προερχόταν από 12 νίκες στα τελευταία 13 παιχνίδια του, αλλά έπαιξε χωρίς δύο από καλύτερους παίκτες του σε άμυνα και επίθεση – τους Ντίλον Μπρουκς και Ντέσμοντ Μπέιν. Ο Μπρουκς έχει 18,4 πόντους ανά παιχνίδι κι ο Μπέιν 17,7. Για τους φιλοξενούμενους ο Τζα Μοράντ είχε 33 πόντους κι ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ πέτυχε 29, αλλά η άμυνά τους δεν μπορούσε να σταματήσει τον Αντετοκούνμπο.

Ιδίως στην τελευταία περίοδο. Ο Μοράντ έκλεισε ένα σερί 7-0 για τους Γκρίζλις που μείωσαν σε 114-111 με 2:32 ν’ απομένουν στο ρολόι. Ο Τζορτζ Χιλ σημείωσε δύο βολές και έπειτα από Αντετοκούνμπο με έξι συνεχόμενους πόντους έκαναν το σκορ 122-111.

Οι Μιλγουόκι Μπακς κυριάρχησαν στις δύο πρώτες περιόδους. Πήραν το πρώτο 12λεπτο με 36-30 καθώς και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων (61-47). Όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια και στις δύο μεριές του παρκέ. Ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε 17 πόντους και όλα έμοιαζαν πως η ομάδα του θα έφτανε σε μια άνετη νίκη. Στην 3η περίοδο, όμως, χαλάρωσε η άμυνά τους και πήραν μπροστά οι Γκρίζλις (40-35) που ξεθάρρεψαν και στην τελευταία περίοδο προτού οι Μπακς δείξουν την ποιότητά τους και την εμπειρία τους.

Οι Μπακς επιστρέφουν στη δράση τα ξημερώματα του Σαββάτου (22/1, 03:00) όταν και θα υποδεχθούν τους Σικάγο Μπουλς εντός έδρας.