Στέφανος Τσιτσιπάς - Κάρλος Αλκαράθ 0-2: Μπλακ άουτ και αποκλεισμός στο Miami Open

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 30 Μαρτίου 2022 09:31 Στέφανος Τσιτσιπάς - Κάρλος Αλκαράθ 0-2: Μπλακ άουτ και αποκλεισμός στο Miami Open (φωτο Reuters)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε 7 γκέιμ σερί από τον Κάρλος Αλκαράθ και αποκλείστηκε εύκολα με 2-0 σετ (με 7-5, 6-3) από τον ανερχόμενο Ισπανό τενίστα, σε 1 ώρα και 50 λεπτά.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 5-2 στο πρώτο σετ απέναντι στον 18χρονο, Νο16 στον κόσμο, αλλά ένα απίστευτο μπλακ άουτ, τον απέτρεψε από το να πάρει το προβάδισμα και άλλαξε την ψυχολογία του αγώνα.

Ο Αλκαράθ πήρε έτσι εύκολα το δεύτερο σετ και τη νίκη, για να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του, στα προημιτελικά του Miami Open, την ώρα που ο Τσιτσιπάς στρέφεται πλέον στο Μόντε Κάρλο και τις χωμάτινες επιφάνειες.

Πηγή: newsit.gr