Η Σάκκαρη απέκλεισε με 2-0 την Τόμοβα και επέστρεψε στον 3ο γύρο του Wimbledon

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 29 Ιουνίου 2022 21:44 Η Σάκκαρη απέκλεισε με 2-0 την Τόμοβα και επέστρεψε στον 3ο γύρο του Wimbledon

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 6-4, 6-3 της Βικτόρια Τόμοβα και προκρίθηκε για 3η φορά στον 3ο γύρο του Wimbledon - Επόμενη αντίπαλός της η Τατιάνα Μαρία

Στους 32 του Wimbledon προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 6-4, 6-3 της Βουλγάρας Βικτόρια Τόμοβα και θα παίξει για μια θέση στον 4ο γύρο την Παρασκευή με την Τατιάνα Μαρία από τη Γερμανία.

Μετά από το 2017 και το 2019 η Μαρία Σάκκαρη είναι και πάλι στον 3ο γύρο και μπορεί να ελπίζει ότι θα παίξει στη 2η εβδομάδα και θα φτάσει και μακριά.

Ο αγώνας

Στο 1ο σετ η Τόμοβα έφτασε σε μπρέικ πόιντ στο 2ο γκέιμ αλλά η Σάκκαρη το έσβησε και ισοφάρισε σε 1-1. Η Ελληνίδα απαντά με τριπλό μπρέικ πόιντ και με μπρέικ προηγήθηκε με 2-1!

Η Βουλγάρα επέστρεψε με τριπλό μπρέικ πόιντ και θα το εκμεταλλευτεί για να ισοφαρίσει σε 2-2 με μπρέικ! Νέο μπρέικ αυτή τη φορά για την Σάκκαρη (3-2) και με το σερβίς της το υπερασπίστηκε για το 4-2.

Το 5-3 είναι για την Σάκκαρη και με το 2ο σετ πόιντ έκλεισε το σετ στο 6-4.

Στο 2ο σετ η Μαρία Σάκκαρη με μπρέικ προηγήθηκε με 2-1 αλλά η Τόμοβα έφτασε σε μπρέικ πόιντ στο 4ο γκέιμ. Η Ελληνίδα το έσβησε και απέκτησε προβάδισμα 2 γκέιμ (3-1). Η Σάκκαρη έχει και νέο διπλό μπρέικ πόιντ στο 5ο γκέιμ αλλά το σβήνει η Τόμοβα και μειώνει σε 3-2.

Το 4-2 είναι για την Μαρία η οποία έφτασε στο 5-3 με άνεση. Η Βουλγάρα έσβησε 4 ματς πόιντ της Ελληνίδας αλλά με το 5ο έκλεισε το σετ στο 6-3.