«Αφεντικό» από την... αρχή ο Ολυμπιακός! Νίκησε άνετα τον Παναθηναϊκό και σήκωσε το Super Cup

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 02 Οκτωβρίου 2022 23:04 «Αφεντικό» από την... αρχή ο Ολυμπιακός! Νίκησε άνετα τον Παναθηναϊκό και σήκωσε το Super Cup

Ο Ολυμπιακός έδειξε πιο “δεμένος” και έτοιμος από τον Παναθηναϊκό, πάτησε… γκάζι στην 3η περίοδο (την πολύ κακή του “τριφυλλιού) και επικράτησε στον τελικό του Super Cup (67-52), σηκώνοντας την πρώτη κούπα της σεζόν στο μπάσκετ. 8η σερί νίκη των “ερυθρολεύκων” επί του “αιώνιου” αντιπάλου. Κορυφαίοι του αγώνα, Βεζένκοφ και Φαλ.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο Super Cup της ιστορίας του, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 67-52 και πανηγύρισε την 8η συνεχόμενη νίκη του επί του “τριφυλλιού”. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βεζένκοφ (12π, 11 ριμπ.), Φαλ (MVP με 12π, 5 ασίστ) και Μπόλομποϊ (9π, 9 ριμπ.), ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Λι (12π, 4 ασίστ) και Γουίλιαμς (10π.).

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός είχαν ένα νευρικό ξεκίνημα στον τελικό, με το “τριφύλλι” όμως να φτιάχνει μια μικρή διαφορά με 7 σερί πόντους από τον Γουίλιαμς (9-2 το σκορ). Οι ερυθρόλευκοι “ξύπνησαν” μετά το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Κέιναν να “ψαλιδίζει” τη διαφορά με δυο σερί τρίποντα (9-8).

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε την άμυνα που του άσκησαν οι “πράσινοι” έκανε τελικά ένα 10-0 και τα καλάθια του Βεζένκοφ του έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα (12-9). Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν γρήγορα και κατάφεραν να φτάσουν στο +6 (18-12), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -3 (18-15).

Οι δυο ομάδες ήταν… απρόσεκτες επιθετικά και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός όμως έπαιξε καλή άμυνα και έφτασε τελικά στο +1 (24-23), με τον Μποχωρίδη να κάνει αισθητή την παρουσία του. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη στην επόμενη επίθεση (26-24) έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Πειραιώτες. Μπολομπόι και Παπαγιάννης ξεχώρισε κάτω από την ρακέτα, αλλά ο Λι ήταν αυτός που με δυο σερί τρίποντα έκανε το 32-32. Το τρίποντο του ΜακΚίσικ διαμόρφωσε το 37-34 για το ημίχρονο, υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός έκανε είχε… εκρηκτικό ξεκίνημα στην 3η περίοδο και πολύ γρήγορα έφτασε στο +10 (44-34) και λίγο μετά στο +11 (47-36). Το δεκάλεπτο συνεχίστηκε σε αυτούς τους ρυθμούς, ο Φαλ έκανε… πάρτι στην ρακέτα του “τριφυλλιού”, η ομάδα του Ράντονιτς έβαλε μόλις εννέα πόντους στην περίοδο κι έτσι οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 56-43 υπέρ των Πειραιωτών.

Οι δυο ομάδες έδειξαν με τον τρόπο που αγωνίστηκαν στη συνέχεια, να πιστεύουν πως όλα είχαν κριθεί. Η αστοχία τους “βοήθησε” σε αυτό, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 67-52.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (4/10 σουτ, 2/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 10 (2), Γκριγκόνις (0/9 σουτ, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (2), Άντριους 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκουντάιτις (0/2 δίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν 6 (2), Φαλ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 11 (1/4 τρίποντα), Σλούκας 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Πίτερς 2, ΜακΚίσικ 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 10/26 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 11/15 βολές, 28 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/31 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 14/14 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα.

πηγή: newsit.gr

Γράψτε το σχόλιο σας

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Η ιστοσελίδα "LamiaReport.gr" δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.