Βραζιλία – Ελβετία 1-0: Ιστορική νίκη με Κασεμίρο και πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ 2022

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 28 Νοεμβρίου 2022 20:14 Βραζιλία – Ελβετία 1-0: Ιστορική νίκη με Κασεμίρο και πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ 2022

Η Βραζιλία στους “16” του Μουντιάλ 2022! Ο Κασεμίρο πέτυχε το γκολ της νίκης (1-0) στο ματς κόντρα στην Ελβετία και.. έγραψε ιστορία, αφού έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνει τα 17 ματς αήττητη σε παιχνίδια στον όμιλο Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η τελευταία της ήττα σε φάση ομίλων του Μουντιάλ ήταν 1998 από τη Νορβηγία. Η Βραζιλία επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά πως είναι ένας από τους… γίγαντες του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, επικρατώντας της Ελβετίας με 1-0 και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους “16” του Μουντιάλ 2022, μετά την Γαλλία.

Το γκολ του Κασεμίρο έδωσε στην Βραζιλία το “τρίποντο” και την ανέβασε στους 6 βαθμούς στον 7ο όμιλο του Μουντιάλ 2022, εξασφαλίζοντας της την μαθηματική πρόκριση στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Απ’ την άλλη, η Ελβετία έμεινε στους 3 βαθμούς και βρίσκεται στο +2 από Καμερούν και Σερβία.

Την τελευταία αγωνιστική η αδιάφορη Βραζιλία αντιμετωπίζει το Καμερούν, ενώ η Ελβετία παίζει με την Σερβία, σε μια αναμέτρηση… όλα τα λεφτά.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Η Ελβετία “πάτησε” πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε κενούς χώρους προς την εστία της. Στην μοναδική στιγμή που η Βραζιλία απείλησε (27′) ο Ζόμερ “έβγαλε” το σουτ του Βινίσιους.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μια καλύτερη εικόνα, με τις δυο ομάδες να μην είναι τόσο προσεκτικές αμυντικά και να… κοιτάζουν περισσότερο την επίθεση, κυρίως η Βραζιλία. Μάλιστα, η “σελεσάο” είδε στο 56′ τον Βινίσιους να βγάζει υπέροχη μπαλιά με το εξωτερικό, με τον Ριτσάρλισον να μην μπορεί να κάνει.. επαφή με την μπάλα από τη μικρή περιοχή.

Στο 64′ είχαμε μια φάση που λίγο έλειψε να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Βινίσιους βρέθηκε “πάτησε” περιοχή, έμεινε ψύχραιμος απέναντι από τον Ζόμερ και τον εκτέλεσε σωστά για το 1-0. Στην αρχή της φάσης όμως, ο Ριτσάρλισον βοήθησε να γίνει το κλέψιμο της μπάλας από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ κι έτσι το VAR ακύρωσε το τέρμα της “σελεσάο”.

Απαλλαγμένη από κάθε άγχος, η Βραζιλία είχε μόνο επιθετικές προσπάθειες μέχρι τέλους, χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 90+3′ με τον Ροδρίγο για ένα ακόμα γκολ.