Βόλεϊ – Β’ Εθνική: Στη Φθία το τοπικό ντέρμπυ

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 26 Νοεμβρίου 2018 20:05 Βόλεϊ – Β’ Εθνική: Στη Φθία το τοπικό ντέρμπυ

Η Φθία Λαμίας πήρε το Λαμιώτικο ντέρμπυ στη Β’ Εθνική των Ανδρών του Βόλεϊ με αντίπαλο τον Φιλαθλητικό.

Το τελικό 3-0 επέτρεψε στη Φθία να μείνει μόνη πρώτη, ενώ αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το Φιλαθλητικό.

Καλύτερη η Φθία στο πρώτο σετ πήρε προβάδισμα  3-4 πόντων που κράτησε ως το τέλος του σετ κατακτώντας το με 25-19..

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ισορρόπησαν και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με ωραίες φάσεις και από τις 2 ομάδες. Υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 18-17  όπου ο Φιλαθλητικός δεν μπόρεσε να τελειώσει τις κρίσιμες μπάλες έχοντας ως  αποτέλεσμα η Φθία να πάρει διαφορά ασφαλείας 3-4 πόντων και να κατακτήσει το σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ μέχρι το 8-8 όπου με πολύ καλό σέρβις και μπλοκ  ο Φιλαθλητικός πήρε διαφορά 8 πόντων με 8-16 και όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε σε 4ο σετ. Εκεί ήρθε η χαλάρωση και το ένα λάθος έφερε  το άλλο από την υποδοχή στην επίθεση και η Φθία  όχι απλά ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά με 18-16.Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο αλλά το σετ κατέληξε στην πιο ψύχραιμη και πιο έμπειρη ομάδα την Φθια που κέρδισε με 25-23 και πήρε καθαρό τρίποντο.