Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Οι άμυνες έδωσαν τις νίκες

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 11 Δεκεμβρίου 2018 11:32 Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Οι άμυνες έδωσαν τις νίκες

Αναγέννηση Λαμίας και Τελεθριακός ήταν οι κερδισμένοι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, καθώς έπιασαν τον Απόλλωνα Λιβαδειάς στη 2η θέση μετά την ήττα του στο Σχηματάρι από τον Πρωτέα.

Με νίκη συνέχισε και η πρωτοπόρος ΧΒΑ αποκτώντας πλέον διαφορά δύο πόντων από τους διώκτες της.

Α/Α        ΟΜΑΔΕΣ              ΑΓ.          Β             Ν-Η        Υ-Κ

1. ΧΒΑ                                   8              15           7-1          680-453

2. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ.            8              13           5-3          548-545

3. ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ              8              13           5-3          559-511

4. ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ               8              13           5-3          606-590

5. ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛ.              8              12           4-4          540-585

6. Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ                  8              12           4-4          513-536

7. ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ.          8              12           4-4          520-530

8. ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ    8              12           4-4          530-562

9. ΜΑΛΕΣΙΝΑ                     8              11           3-5          590-589

10. ΜΑΚΑΡΟΣ                    8              11           3-5          478-517

11. Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ                       8              11           3-5          522-553

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΜΑΚΑΡΟΣ

ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 70-47: Με σούπερ άμυνα!

Σε ένα από τα καλύτερα φετινά της παιχνίδια η Αναγέννηση Λαμίας νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς τον Αίαντα Αυλίδας με 70-47 επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών και διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στο γήπεδό της!

Η Αναγέννηση έπαιξε πολύ καλή άμυνα και πήρε διαφορά από νωρίς στο σκορ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Αίαντας που έπαιξε χωρίς τον τιμωρημένο Τσιώλη δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση, έχοντας μεγάλη αστοχία κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (12-13), με την Αναγέννηση στη συνέχεια να ξεφεύγει στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει με 29-21.

Στη γ’ περίοδο η ομάδα του Κουμπούρα έφερε το παιχνίδι από νωρίς σε διψήφιο αριθμό πόντων για να φτάσει στο +15 στο 30’ (45-30) και να επικρατήσει τελικά με 70-47.

Ο Φραγκιαδάκης ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών ενώ πολύ καλός στην άμυνα ο Διαμαντής σε ένα τομέα που δεν υστέρησε κανένας από τους νικητές.

Από την ομάδα του Σάλιαρη που βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα επιθετικά, ξεχώρισε μόνο ο Μούντριχας (16 με 4 τρίποντα).

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Πετσεπές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-13, 17-8, 16-9, 25-17.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 6 (2), Σφυρής, Μπλέτσας 3 (1), Διαμαντής 6 (2), Νικολάου 7 (1), Λάμπας 4, Πουλής 11, Φραγκιαδάκης 14 (2), Γκυρίτσης 9, Τσακωνίτης 10.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Δεληκώστας, Μούντριχας 16 (4), Αργυρίου 2, Σπύρου, Σταμέλος, Αγγελέτος  12 (2), Κωνσταντούρας 10, Κωνσταντόπουλος 4, Κεραμάρης, Δάβρης 3.