Μπάσκετ - Α' ΕΣΚΑΣΕ: Μάχη για τη 2η θέση

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 19 Δεκεμβρίου 2018 08:54 Μπάσκετ - Α' ΕΣΚΑΣΕ: Μάχη για τη 2η θέση

Αβαντάζ για τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα απέκτησε ο Τελεθριακός μετά τη νίκη του απέναντι στην Αναγέννηση Λαμίας με 78-71, με την ομάδα του Φώτου να είναι πλέον μόνη στη 2η θέση. Καμία αλλαγή στην κορυφή μετά τη νίκη των φιλοξενούμενων στον αγώνα που έγινε στη Λιβαδειά μεταξύ Απόλλωνα και ΧΒΑ.

Νίκη για τη Μαλεσίνα απέναντι στον Μάκαρο και την επόμενη αγωνιστική το νέο έτος έρχεται Λαμία, ήττα στις λεπτομέρειες για τον Άρη Αμφίκλειας στην έδρα της Ιτέας.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ-Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ 73-60

Ο Τελεθριακός με λύσεις στην επίθεση στο πρώτο 20λεπτο αλλά παράλληλα και με καλή αμυντική λειτουργία, ξέφυγε στο ημίχρονο με +14 (44-30).

Οι παίκτες του Κουμπούρα αντέδρασαν στη γ’ περίοδο και με επιμέρους σκορ 13-20 μείωσαν στους 7 πόντους (57-50), έφεραν τον αγώνα ακόμα και στο -5 στο 2:3 για το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο φτάνοντας τελικά στη νίκη με 78-71 και στο 6-3 στο τελευταίο τους παιχνίδι για το 2018!

Κορυφαίος των νικητών ο Γ. Ρουμελιώτης που…όπλισε 36αρι και τον ακολούθησε ο Κιαπέκος.

Από την Αναγ. Λαμίας Γκιρίτσης και Τσακωνίτης ήταν οι καλύτεροι.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Χαϊνά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 44-30, 57-50, 78-71.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Μέτα, Ρουμελιώτης Θ., Παπαθανασίου 9 (3), Ρουμελιώτης Γ. 36 (5), Μπόλματης 6 (2), Τσιτούμης 2, Ματάκιας, Χοτζαλάρι 3, Κιαπέκος 22.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης, Σφυρής, Διαμαντής 6 (2), Νικολάου 13 (3), Λάμπας 2, Πουλής 12, Φραγκιαδάκης 8 (1), Γκιρίτσης 17, Τσακωνίτης 13 (2).

Δηλώσεις Κουμπούρα

Στις λεπτομέρειες τόνισε πως κρίθηκε ο αγώνας της ομάδας του στην Ιστιαία με τον Τελεθριακό ο προπονητής της Αναγέννησης Λαμίας Κώστας Κουμπούρας, εκφράζοντας παράλληλα παράπονα για τη διαιτησία.

"Χάσαμε τον αγώνα στις λεπτομέρειες. Σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, δύο τυχερά καλάθια των αντιπάλων σε συνδυασμό με κάποια εύκολα κάτω από το καλάθι μας, μας στέρησαν μια σημαντική εκτός έδρας νίκη. Εκτός των άλλων, θέλω να πω, πως δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος από τη διαιτησία. Φτάσαμε στο τέλος του 2018, ευκαιρία λοιπόν για ξεκούραση, να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας και να επιστρέψουμε με τη νέα χρονιά πιο δυνατοί όλοι μας. Να ευχηθώ, χαρούμενα Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το 2019 για όλο τον κόσμο".