Μια Λαμιώτισσα στο βάθρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Βάδην

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 31 Ιανουαρίου 2019 10:03 Μια Λαμιώτισσα στο βάθρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Βάδην

Ο στίβος έχει κερδίσει από τα 12 της χρόνια τη Ζωή Κόρκου, τη Λαμιώτισσα αθλήτρια που κατέκτησε τη 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βάδην 50 χιλιομέτρων το οποίο διεξήχθη την προηγούμενη Κυριακή στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Κωπηλατοδρομίου Σχινιά στο Μαραθώνα.

Η Ζωή ξεκίνησε από  την Αναγέννηση Λαμίας, ενώ υπήρξε και αθλήτρια του Φιλαθλητικού Συλλόγου Λαμίας.

Τελείωσε τη Γυμναστική Ακαδημία (ΤΕΦΑΑ Αθηνών) με ειδικότητα στον κλασσικό αθλητισμό και τα τελευταία 2 χρόνια ασχολείται με το βάδην σε επίπεδο πρωταθλητισμού με τα χρώματα του ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣ και προπονητή τον Ναπολέοντα Κεφαλόπουλο.

Έχει λάβει μέρος σε πανελλήνια πρωταθλήματα και διεθνή meetings όπως στο Αλυτους στη Λιθουανία όπου κατέκτησε την 8η θέση.

Φέτος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα βάδην κατέκτησε την 2η θέση  στα 50 χλμ σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ με χρόνο 5:14:44.

Η 23χρονη ήταν μάλιστα στο σύνολο των αθλητών που αγωνίσθηκαν γιατί στον αγώνα τερμάτισαν μόλις δύο άντρες, με πρώτο τον Έλληνα πρωταθλητή της απόστασης Κωνσταντίνο Ντεντόπουλο (4:42:54 - πρώτη γυναίκα η Αγγελική Μακρή).