ΑΟΛ: Τρίποντο με ΧΑΝΘ

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 17 Φεβρουαρίου 2019 12:53 ΑΟΛ: Τρίποντο με ΧΑΝΘ

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟ Λαμίας, που επιβλήθηκε με 3-1 σετ της ΧΑΝΘ στο Χαλκιοπούλειο για τη 16η αγωνιστική της Pre League.

Η ομάδα της Λαμίας βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο ανέβασε την απόδοση της στη συνέχεια και με τη βοήθεια της εξέδρας έφτασε στη νίκη, παραμένοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας. Είδηση, η επιστροφή της Φαλέγκα, που επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά από τρεις αγώνες στα πιτς λόγω τραυματισμού.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι. Στο 17-14 ο ΑΟΛ ξέφυγε, όμως οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν και πήραν στο... νήμα το σετ με σκορ 28-26. Με ψυχολογία, η ΧΑΝΘ πήρε κεφάλι και στο δεύτερο σετ. Ο ΑΟ Λαμίας έκανε την αντεπίθεση του, πέρασε μπροστά στο σκορ στο 15-14 και εν τέλει έκανε το 1-1 με 25-21.

Το 1-1... τούμπαρε την ψυχολογία για τις Λαμιώτισσες που μπήκαν σαφώς βελτιωμένες στο τρίτο σετ. «Έχτισαν» από νωρίς διαφορά, την κράτησαν και έφτασαν στο 25-16 και το 2-1. Η ΧΑΝΘ έπαιξε το τελευταίο της χαρτί στο τέταρτο σετ, με αποτέλεσμα να πάει χέρι - χέρι με τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη μέχρι το 10-10. Ο ΑΟΛ στο σημείο εκείνο πήρε προβάδισμα με 15-11 και το διατήρησε μέχρι τέλους, φτάνοντας στο 25-16 και το τελικό 3-1.

Τα σετ: 26-28, 25-21, 25-16, 25-16

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Κιουτσιούκη, Μάρκου, Μπούκουρα, Πανοπούλου, Σαββίδου, Φαλέγκα, Κίσσα, Καϊμάκη, Παπαμίχου, Κόμνου, Τσιούμα, Κλέτσα, Τσιλαλή

ΧΑΝΘ (Χρήστος Ντινόπουλος): Παφίλη, Μπακοπούλου, Κουρτίδου, Αδάμου, Αβαέλα, Ντάλλα, Βλαχάβα, Βαρδοπούλου, Βέλλιου, Βερνάρδου, Αρμουτάκη, Γεροβασιλείου, Ρωσσιάδου.

Πηγή: LamiaOle.gr