Μαλεσίνα – Αναγέννηση Λαμίας 60-83: Διπλό στο Φθιωτικό ντέρμπι

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 08 Απριλίου 2019 12:19 Μαλεσίνα – Αναγέννηση Λαμίας 60-83: Διπλό στο Φθιωτικό ντέρμπι

Μια ντουζίνα νίκες για την ομάδα του Κώστα Κουμπούρα…

Σε ένα παιχνίδι με χαρακτήρα γοήτρου η Αναγέννηση Λαμίας έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μαλεσίνας επικρατώντας άνετα με σκορ 60-83, πετυχαίνοντας την 12η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Κουμπούρα ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο 10′ (7-22). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στο ημίχρονο σε 30-36. Η ομάδα της Λαμίας όμως με κλειδί το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 11-26 υπέρ τους, κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκιρίτσης που σημείωσε 26 (2) πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η Αναγέννηση έφτασε στη νίκη χωρίς τον πρώτο της σκόρερ Τσακωνίτη, πετυχαίνοντας το δεύτερο διπλό στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Κάλφα-Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-22, 23-14, 19-21, 11-26.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος-Παΐσιος): Δημητρός, Περλεπές 3 (1), Ταμπούρης 1, Μητρόπουλος 9 (2), Καυκής Α. 12 (1), Τούντας 12 (4), Θεοφανόπουλος 6, Καυκής Β. 7, Ιορδάνου 4, Πετράκος 6, Γκικόπουλος, Κανακάρης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 12, Σφυρής, Μπλέτσας 2, Παρίσης, Νικολάου 11, Πουλής 13, Κεραμάρης 2, Φραγκιαδάκης 17 (1), Γκιρίτσης 26 (2).