Πανελληνιονίκης και φουλ για το Ευρωπαϊκό ο Λαμιώτης Μάριος Αναγνώστου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 01 Ιουλίου 2019 09:20 Πανελληνιονίκης και φουλ για το Ευρωπαϊκό ο Λαμιώτης Μάριος Αναγνώστου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δύο εβδομάδες πριν το μεγάλο ευρωπαϊκό ραντεβού στο Γκέβλε (Govle) της Σουηδίας, ο αθλητής της Αναγέννησης Λαμίας, Μάριος Αναγνώστου αναδείχτηκε Πανελληνιονίκης στα 5.000 μέτρα της Κ23 στο πρωτάθλημα που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο (29-30/6) στο στάδιο Αλκαζάρ της Λάρισας.

Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα πολύ εύκολα και με νέο ατομικό ρεκόρ 14.26.81, έφτασε πρώτος στον τερματισμό αφήνοντας πολύ πίσω τον περσινό πρωταθλητή Κώστα Σταμούλη της ΓΕ Αγρινίου (14.30.52) και ακόμη πιο πίσω τον Γιώργο Τάσση (Τρίτων Χαλκίδας - 15.10.48) δεύτερος πέρυσι στην Πάτρα. Ουσιαστικά πήρε τη ρεβάνς αν και ο Μάριος που πέρυσι πήρε το χάλκινο είναι δύο χρόνια μικρότερος και συμμετείχε ουσιαστικά ως έφηβος.

Για να επανέρθουμε στη «χρυσή κούρσα» των 5 χιλιομέτρων, ο «σούπερ – Μάριο» έτρεξε χωρίς πίεση τη συγκεκριμένη απόσταση, καθώς στόχος είναι το Ευρωπαϊκό που θα διεξαχθεί στο Γκέβλε της Σουηδίας 11 με 14 Ιουλίου 2019. Μετά από ένα βαρύ πρόγραμμα προετοιμασίας στο Καρπενήσι, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν ένα τεστ, όπως και το Διεθνές μίτινγκ στο Σαμορίν της Σλοβακίας στο οποίο ο Μάριος με 14:35.97 ήταν δεύτερος.

Ο Λαμιώτης αθλητής θα αγωνιστεί στις 11 Ιουλίου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με τα χρώματα της Ελλάδας στα 10.000 μέτρα (τελευταίο αγώνισμα της 1ης μέρας) αφού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των Ανδρών αν και ο μικρότερος του αγωνίσματος ανέβηκε στο βάθρο με το σπουδαίο χρόνο 30:10.09.

Δείτε στο παρακάτω βίντεο του ΣΕΓΑΣ τη χρυσή κούρσα του Μάριου Αναγνώστου στα 5.000 μέτρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με τα κολακευτικά σχόλια του ομοσπονδιακού προπονητή Γιάννη Κουτσιώρα (εκκίνηση στο 2:42.16 και τερματισμός στο 2:56.39).