Εντός έδρας ήττα του Λοκρού στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής...
Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που δεν ενδείκνυτο για καρδιακούς, ο Έσπερος Λαμίας επικράτησε της 2ης της βαθμολογίας Δόξα Λευκάδας με ανατροπή και μετά από δύο παρατάσεις, 95-89.
Δίκαια οι φίλοι της Λαμιώτικης ομάδας ενθουσιάστηκαν με την επίτευξη της 2ης φετινής νίκης και μάλιστα με τέτοιο περιπετειώδη τρόπο και απέναντι ενός αξιόμαχου συνόλου.
Ενδεικτικά στο 32’ η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη ήταν πίσω με 17 πόντους (48-65), βρήκε όμως λύσεις να κάνει το 70-70 και να στείλει το ματς στην πρώτη από τις δύο παρατάσεις.
Δεκάλεπτα: 15-23, 34-40, 48-62, 70-70 (κ.α), 80-80 (α παρ.), 95-89 (β παρ.)
Διαιτητές: Πιτσίλκας-Μαραμής-Κοντογιάννης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 6(2), Mούτσα 15(3), Στογιάνοβιτς 20(3), Pουμελιώτης 28 (7), Παπανικολάου, Tσιμίδης 10, Δαχρετζής 11(3), Mαντζούκηας 2, Σεργιανάι, Φύκας 3(1)
Δόξα Λευκάδας (Zαφειρούδης): Aργυρός, Bακουφτσής 24(3), Tσιαβές 1, Bαγενάς 25(3), Σταματέλος, Xρύσης 13, Aναγνωστόπουλος Γ. 20(3), Aναγνωστόπουλος X 6
Αποτελέσματα
Ερμής Λαγκαδά-Πολύγυρος 81-56
Μαχητές Πεύκων -Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου 65-51
Στρατώνι-ΠΑΣ Γιάννινα 65-71
Φάρσαλα-Γέφυρα 93-90 (78-78 κ,αγ)
Κομοτηνή-ΧΑΝΘ 91-85 (77-77 α’ παρ, 67-67 κ.αγ)
Καβάλα-Πρωτέας Γρεβενών 80-64
Έσπερος Λαμίας-Δόξα Λευκάδας 95-89 (80-80 α’παρ, 70-70 κ.αγ.)
Ευκαρπία-Αίας Ευόσμου 75-74
Η Βαθμολογία (σε 9 αγώνες)
1.ΠΑΣ Γιάννινα (9-0) 18
2.Δόξα Λευκάδας (7-2) 16
—————————————
3.ΓΣ Φαρσάλων (7-2) 16
4.ΕΚ Καβάλας (6-3) 15
5.Ερμής Λαγκαδά (6-3) 15
6.ΠΣ Ευκαρπίας (6-3) 15
7.ΑΟ Πολυγύρου (5-4) 14
8.Πρωτέας Γρεβενών (4-5) 13
9.ΧΑΝΘ (4-5) 13
10.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (4-5) 13
11.Αίας Ευόσμου (3-6) 12
12.ΚΣ Γέφυρας (3-6) 12
—————————————
13.Στρατώνι (3-6) 12
14.ΓΑΣ Κομοτηνή (3-6) 12
15.Εσπερος Λαμίας (2-7) 11
16.Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου (0-9) 9
Η επόμενη αγωνιστική (10η, 8/12)
Πολύγυρος – Ευκαρπία
Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου – Ερμής Λαγκαδά
ΠΑΣ Γιάννινα – Μαχητές Πειραματικού
Στρατώνι – Φάρσαλα
Αίας Ευόσμου – ΓΑΣ Κομοτηνή
ΧΑΝΘ – Καβάλα
Πρωτέας Γρεβενών – Εσπερος Λαμίας
Δόξα Λευκάδας – Γέφυρα
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Στον 1ο όμιλο, δεν τα κατάφερε ο Λοκρός Αταλάντης στην έδρα του με τον Πρωτέα Βούλας χάνοντας την ευκαιρία να τον πιάσει στη βαθμολογία και να περάσει πάνω από τη ζώνη (69-80).
Δεκάλεπτα: 17-20, 30-41, 46-66, 69-80
Διαιτητές: Μαντήλας-Καμήτσος-Σοφιανόπουλος
Λοκρός Αταλάντης (Ζαρανικόλας): Ψάλτου 13, Αντωνόπουλος 8 (1), Μάτος Αν. 22 (2), Μάτος Αρ. 7 (1), Παπαπέτρος 11, Φωτητζόγλου 4, Ανδρέου 4 (1)
Πρωτέας Βούλας (Ταυρόπουλος): Μόρφης 3 (1), Πολιτόπουλος 12 (1), Πετς 8, Ματσάγγος 10 (1), Παναγιωτίδης 3 (1), Σκουλούδης 6, Φιλίππου Α. 5 (1), Δενδρινός 10 (1) Κυριλής 22 (4), Φιλίππου Χ., Καραμολέγκος
Αποτελέσματα
Έσπερος Καλλιθέας-ΝΕ Μεγαρίδος 84-82
Δούκας-Εθνικός Πειραιά 76-82
Πανερυθραϊκός-Μανδραϊκός 70-63
Ιωνικός ΝΦ-Πεντέλη 58-67
ΟΦΗ-Μαρούσι 83-91
Λοκρός Αταλάντης-Πρωτέας Βούλας 69-80
Πανελευσινιακός-Παπάγου 101-98 (86-86 κ.αγ)
Αιγάλεω-ΚΑΟ Μελισσίων 82-75
Η Βαθμολογία (σε 9 αγώνες)
1.Έσπερος Καλλιθέας (7-2) 16
2.Πανερυθραϊκός (6-3) 15
————————————–
3.Μεγαρίδα (6-3) 15
4.Πανελευσινιακός (6-3) 15
5.Μαρούσι (6-3) 15
6.Παπάγου (6-3) 15
7.Πεντέλη (6-3) 15
8.Αιγάλεω (6-3) 15
9.Μανδραϊκός (5-4) 14
10.Εθνικός Πειραιά (5-4) 14
11.Πρωτέας Βούλας (4-5) 13
12.ΟΦΗ (3-6) 12
————————————–
13.ΚΑΟ Μελισσίων (2-7) 11
14.Λοκρός Αταλάντης (2-7) 11
15.Δούκας (1-8) 10
16.Ιωνικός ΝΦ (1-8) 10
Η Επόμενη Αγωνιστική (10η, 08/12)
ΝΕ Μεγαρίδος – Αιγάλεω
Εθνικός – Έσπερος
Μανδραϊκός – Δούκας
Πανερυθραϊκός – Ιωνικός ΝΦ
ΚΑΟ Μελισσίων – ΟΦΗ
Μαρούσι – Λοκρός Αταλάντης
Πρωτέας Βούλας – Πανελευσινιακός
Παπάγου – Πεντέλη