37ος στη Λισαβόνα ο Μάριος Αναγνώστου

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 09 Δεκεμβρίου 2019 10:25 37ος στη Λισαβόνα ο Μάριος Αναγνώστου

Στην 49η θέση η πρωταθλήτρια του Μαραθωνίου Ελευθερία Πετρουλάκη…

Στην 37η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ανωμάλου εδάφους που έγινε στη Λισαβόνα, τερμάτισε ο Λαμιώτης Μάριος Αναγνώστου, στην κατηγορία Κ23 (8.225 μ.).

Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα παρά το ότι λίγο πριν το 4ο χιλιόμετρο είχε μείνει αρκετά πίσω (πέρασε 55ος τα 3.625 μ.), κατάφερε να αντιδράσει και να τερματίσει τελικά 37ος. Εκκίνηση στην απόσταση πήραν συνολικά 85 δρομείς κι από αυτούς τερμάτισαν 81. Ο πρωταθλητής μας πέρυσι στην ίδια διοργάνωση ήταν 17ος στην κατηγορία Κ20.

Ήταν μια σημαντική εμπειρία για τον πρωταθλητή της Αναγέννησης Λαμίας σε μια διαδρομή πολύ δύσκολη που αντίστοιχη δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

Νικητής της απόστασης ήταν ο Γάλλος Τζίμι Γκρέσιερ, που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού περπατώντας, αφού δεν τον απειλούσε κανένας από τους αντιπάλους του. Ο 23χρονος δρομέας, νικητής το καλοκαίρι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 τόσο στα 5.000 μ. όσο και στα 10.000 μ. έκλεισε με τον ιδανικότερο τρόπο την παρουσία του στην κατηγορία, αφού έκανε τρεις τις νίκες του στη διοργάνωση (επικράτησε τόσο το 2017 όσο και το 2018). Δεύτερος στην απόσταση ήταν ο Ελζάν Μπίμπιτς (Σερβία- 24.25) και τρίτος ο Αμπεσαμέντ Ούχελφεν (Ισπανία 24.34).

Η συναθλήτρια του Αναγνώστου στην εθνική ομάδα, Ελευθερία Πετρουλάκη συμμετείχε για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου και κατάφερε να τερματίσει στην 49η θέση διανύοντας τα 8.225 μ. σε 31.32.

Η αθλήτρια του Τάκη Γερακού πήρε θέση εκκίνησης μαζί με άλλες 58 αθλήτριες και είχε την ευκαιρία να κάνει μια δυνατή κούρσα ενόψει των υποχρεώσεων της, την Άνοιξη στον μαραθώνιο.

Νικήτρια στις γυναίκες ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2016 Γιασεμίν Καν (Τουρκία) με το εξαιρετικό 26.52 και ακολούθησαν οι Καρολίν Γκρούβνταλ (Νορβηγία) με 27.07 και η Σάμραβιτ Μένγκστιβ (Νορβηγία) με 27.43.

Στους Άνδρες (10.225 μ.) νικητής αναδείχθηκε ο 24χρονος Ρόμπελ Σίχα (Νορβηγία) με 29.59 και ακολούθησαν οι Καγιά (Τουρκία -30.10) και Κρίπα (Ιταλία - 30.21).

(Η φωτογραφία είναι από την Ελληνική αποστολή στη Λισαβόνα με τον προπονητή του ΣΕΓΑΣ και της Αναγέννησης Λαμίας Σάββα Κουμπούρα και τους αθλητές του Μάριο Αναγνώστου και Ελευθερία Πετρουλάκη)