Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Εντυπωσιακό come back της Αναγέννησης στο παιχνίδι με τον Κάδμο

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 14 Ιανουαρίου 2020 09:12 Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Εντυπωσιακό come back της Αναγέννησης στο παιχνίδι με τον Κάδμο

Από το «-16» στο «+26»!

Επιστροφή στη δράση για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, με τη διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής, της πρώτης για το νέο έτος!

Σπουδαίες αναμετρήσεις, με το πρώτο χρονικά ματς μεταξύ ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Τελεθριακού να κρίνεται στην παράταση με νικητές τους γηπεδούχους με 85-75!

Παράταση και στην Άμφισσα, με τον Μάκαρο να κερδίζει με 74-66 τον ΓΑΣ Βασιλικού που έχασε δύο βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας για να πάρει εκείνος τη νίκη!

Η Αναγέννηση Λαμίας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους, αλλά με ένα σούπερ β’ ημίχρονο γύρισε τούμπα τον αγώνα για να επικρατήσει τελικά του Κάδμου με 75-49.

Στο ντέρμπι κορυφής, ο Απόλλωνας Λιβαδειάς επέβαλε το ρυθμό του στο β’ ημίχρονο και νίκησε τον Πρωτέα Σχηματαρίου με 79-70.

Η Μαλεσίνα ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη απέναντι στον Αστέρα Αλιβερίου με 81-60, ενώ νίκη-βαθμολογική ανάσα για την Προοδευτική Λάρυμνας που επικράτησε του Γ.Σ. Ιτέας με 77-70.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ-ΚΑΔΜΟΣ 75-49

Ο Κάδμος έδειχνε στο πρώτο ημίχρονο ικανός για να πετύχει τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτο 20λεπτου (24-37), αλλά στη συνέχεια το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο!

Η Αναγέννηση έβαλε μπρος τις μηχανές, κατάλαβε πως δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι αν δεν προσπαθήσεις και με το καλύτερο ίσως ημίχρονο σε αυτό τον πρώτο γύρο, έφτασε σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη, με τελικό σκορ 75-49 και αφού προηγουμένως είχε προηγηθεί ακόμα και με 30 πόντους διαφορά (75-45), έχοντας φτάσει το επιμέρους σκορ στο 51-8!

Ο Κάδμος έπιασε… στον ύπνο τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με 8-24 στο 10′!

Διατήρησε την υπέρ της διαφορά, (19-34 και 24-37) για να μπει η ομάδα του Κουμπούρα με… τέρμα το γκάζι στο β’ ημίχρονο, φτάνοντας στα γρήγορα τους αντιπάλους της στο σκορ (39-39) για να ξεφύγει με 49-39 και το υπόλοιπο του αγώνα να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς και η απογοήτευση των φιλοξενουμένων, βοήθησε για να ανοίξει η ψαλίδα της διαφοράς στο σκορ.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-24, 24-37, 57-45, 75-49.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 12 (2), Μπερτσιμάς 3 (1), Αντωνόπουλος, Διαμαντής 10 (3), Φετοκάκης 2, Σκαρμούτσος 1, Αργύρης 13 (3), Τζελέπης, Πουλής 8, Φραγκιαδάκης 10 (2), Σφυρής, Τσακωνίτης 16 (4).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας 5 (1), Αναστασίου 5 (1), Φίλης 4, Κάβουρας 5, Φλώτσιος 10 (2), Παπαδάκης 12, Ζυγομήτρος 8, Μπόγρης Γ., Μπόγρης Λ., Μπότσης.