Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Στην κορυφή και πάλι η Αναγέννηση Λαμίας

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 03 Φεβρουαρίου 2020 12:38 Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Στην κορυφή και πάλι η Αναγέννηση Λαμίας

Στη 13η στροφή έφτασε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, με το ντέρμπι της Φωκίδας να κυριαρχεί στο πρόγραμμα και το ροζ φύλλο να καταλήγει στην ομάδα του Γ.Σ. Ιτέας που νίκησε εκτός έδρας τον Μάκαρο με 43-46 με buzzer beater του Σταύρου στην εκπνοή!

Ο ΓΑΣ Βασιλικού πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Πρωτέα Σχηματαρίου με 58-48 με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος!

Η Αναγέννηση Λαμίας νίκησε εκτός έδρας τη Μαλεσίνα με 64-81 και βρέθηκε και πάλι μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα!

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας νίκησε τον Αστέρα Αλιβερίου με 80-67 και επέστρεψε στις επιτυχίες διατηρώντας την επαφή με την πρώτη τετράδα.

Στο Μαρτίνο, ο Τελεθριακός ήταν ανώτερος κερδίζοντας με 54-69 την Προοδευτική Λάρυμνας ανεβαίνοντας βαθμολογικά,  σε αντίθεση με την ομάδα του Δαδίτσιου που παραμένει ουραγός στο βαθμολογικό πίνακα.

Σήμερα Δευτέρα (6 μ.μ.) ο Απόλλωνας Λιβαδειάς θα αντιμετωπίσει τον Κάδμο.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ 64-81

Η Αναγέννηση Λαμίας πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό γ’ δεκάλεπτο όπου μέσα σε 6 λεπτά σημείωσε 22 πόντους κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ της Μαλεσίνας και να πάρει τη νίκη που συνδυασμό με την ήττα του Πρωτέα Σχηματαρίου, βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Η Μαλεσίνα προηγήθηκε με 15-10 στο 7′ και έκλεισε μπροστά στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο με 24-19. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι (28-26 στο 14′), προσπέρασαν λίγο αργότερα (28-33 στο 15′) και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων (36-42).

Στη γ’ περίοδο η ομάδα του Κουμπούρα με ένα τρομερό διάστημα και επιμέρους σκορ 11-29, προηγήθηκε με 47-71 στο 30′ κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη, επικρατώντας με το τελικό 64-81.

Η Μαλεσίνα που μετράει ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων έμεινε χαμηλά στη βαθμολογία και την άλλη εβδομάδα στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την Προοδευτική Λάρυμνας θα επιδιώξει να γυρίσει στις νίκες και παράλληλα να διατηρήσει απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη ώστε να μην μπλέξει σε περιπέτειες.

Ο Πετράκος με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ από την Αναγέννηση Λαμίας ο Φραγκιαδάκης με 16.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσάλας-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 36-42, 47-71, 64-81.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Τορβάς-Παϊσιος): Βασιλείου, Καραστάθης Σ. 2, Καραμίντζος 3 (1), Δημητρός, Ταμπούρης, Αθανασιάδης 14 (2), Πασάϊ, Πετράκος 20, Καυκής 14, Μητρόπουλος 11 (1).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στογίλκοβιτς 13, Μπερτσιμάς 7 (1), Αντωνόπουλος, Νικολάου 12 (2), Σκαρμούτσος 8, Αργύρης 4, Τζελέπης 2, Πουλής 7, Φραγκιαδάκης 16 (1), Φετοκάκης 4, Τσακωνίτης 8 (1).