Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ξέφυγε στην κορυφή η Αναγέννηση Λαμίας

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2020 13:10 Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ξέφυγε στην κορυφή η Αναγέννηση Λαμίας

16η Αγωνιστική…

Με τη διεξαγωγή της 16ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Μπάσκετ, με παιχνίδια που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και που έφεραν βαθμολογικές ανακατατάξεις.

Η Αναγέννηση Λαμίας διατηρήθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας κερδίζοντας την ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 68-49, ξεφεύγοντας παράλληλα για πρώτη φορά φέτος με 2 πόντους από τους διώκτες της!

Ο Γ.Σ. Ιτέας με ένα πρώτο ημίχρονο-όνειρο, ξέφυγε με +30 πόντους του Πρωτέα Σχηματαρίου για να επικρατήσει τελικά με 66-50.

Τεράστιο ντέρμπι στη Θήβα, με τον Κάδμο να παίρνει στην παράταση τη νίκη απέναντι στον ΓΑ Βασιλικού με 74-71, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τις 6 σερί νίκες και για πρώτη φορά φέτος στην πρώτη 4αδα του πρωταθλήματος!

Σούπερ ματς και στη Μαλεσίνα, με την τοπική ομάδα να παίρνει επίσης στην παράταση τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Λιβαδειάς με 83-77.

Η Προοδευτική Λάρυμνας νίκησε με 79-63 τον Μάκαρο, με την ομάδα της Άμφισσας να μπαίνει σε περιπέτειες!

Ο Αστέρας Αλιβερίου νίκησε με 76-68 τον Τελεθριακό, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες που έχει για παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα, η ομάδα της Β. Εύβοιας έχασε έδαφος στη μάχη για την είσοδό της στην πρώτη τετράδα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 68-49

Για 3η συνεχόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση Λαμίας διατηρεί μόνη της τα πρωτεία στο βαθμολογικό πίνακα, με την ομάδα του Κουμπούρα να φτάνει στη 13η φετινή νίκη και την 5η συνεχόμενη, επικρατώντας της ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 68-49!

Οι γηπεδούχοι βρήκαν αντίσταση μέχρι τα μέσα της β’ περιόδου, για να επιβάλουν στη συνέχεια το ρυθμό τους, να κλείσουν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση.

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας που γνώρισε μια ακόμα ήττα μένοντας πίσω στο στόχο των playoffs, ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε στο 5′ με 13-15.

Στη συνέχεια όμως χάλασε τα ποσοστά της στην επίθεση και η Αναγέννηση έκλεισε μπροστά το ημίχρονο με 39-28.

Οι πρωτοπόροι διεύρυναν ακόμα περισσότερο το σκορ στη συνέχεια, ξέφυγαν με 52-36 και 62-45 για να πάρουν τελικά τη νίκη με 68-49, με τους προπονητές και των δύο ομάδων να μοιράζουν το χρόνο συμμετοχής και να δίνουν την ευκαιρία και στους μικρούς να πάρουν χρόνο συμμετοχής.

Από την Αναγέννηση, ο Φραγκιαδάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους και από την ΑΕΕΠ ο Κουτσογιάννης με 14.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Σταμάτης Χρ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 39-28, 55-41, 68-49.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Στολγίκοβιτς 7 (1), Μπερτσιμάς 2, Αντωνόπουλος 4, Διαμαντής, Νικολάου 9 (1), Σκαρμούτσος 9, Αργύρης 4 (1), Φετοκάκης, Πουλής 11, Φραγκιαδάκης 17 (2), Σφυρής, Τσακωνίτης 5 (1).

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Βαλαής 6, Κουτσογιάννης 14 (3), Μπάλας, Γρηγοράκης 8 (2), Γυφτονικολός Κ., Αγκαλίου, Τσακός 1, Ταρασίδης 4, Σωτηρίου, Γυφτονικολός Γ. 4, Γεωργουσόπουλος 4, Αποσκίτης 8 (2).