Ασημένιο μετάλλιο ο Αναγνώστου στα 3.000 μέτρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 01 Μαρτίου 2020 08:27 Ασημένιο μετάλλιο ο Αναγνώστου στα 3.000 μέτρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Δεύτερη και η Ανδρικοπούλου στα 3.000 μέτρα Γυναικών…

Την απόφαση να τρέξει στα 3.000 μέτρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου Ανδρών/Γυναικών, πήρε ο αθλητής της Αναγέννησης Λαμίας Μάριος Αναγνώστου και το τελικό αποτέλεσμα ήταν ένα αργυρό μετάλλιο στη μεγάλη κατηγορία πριν ακόμη συμπληρώσει τα 21 του χρόνια.

Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα μέχρι τα 2.700 μέτρα πήγαινε μαζί με τον πολύπειρο και πολυνίκη στις μεσαίες αποστάσεις Ανδρέα Δημητράκη ο οποίος τελικά ήταν και ο 1ος νικητής με 8.09.21 έναντι 8.16.55 που έκανε ο Λαμιώτης πρωταθλητής.

Ο Αναγνώστου μόλις την περασμένη εβδομάδα ήταν Πανελληνιονίκης στους Άνδρες στα 10.000 μέτρα Ανωμάλου Δρόμου στα Τρίκαλα και το Πανελλήνιο Κλειστού Στίβου ήταν μία ακόμη ευκαιρία για να βρει χρόνους μέσα από δυνατό συναγωνισμό.

Τη 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου κατέκτησε στα 3.000 μέτρα Γυναικών και η Καμενοβουρλιώτισσα αθλήτρια του ΓΣ Ηλιούπολης Ζωή Ανδρικοπούλου με χρόνο 9.45.87.

Στον τελικό των 800 μέτρων Γυναικών η Βάσω Τσέτσεκα της Αναγέννησης Λαμίας ήταν τελικά 4η με χρόνο 2:15.68 και η Αναστασία Θωμαϊδου του Φιλαθλητικού Συλλόγου Λαμίας 6η με 2:19.56.