Πανελληνιονίκης με ατομικό ρεκόρ ο Μάριος Αναγνώστου

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2020 09:51 Πανελληνιονίκης με ατομικό ρεκόρ ο Μάριος Αναγνώστου

1ος στους Νέους - 2ος στους Άνδρες ο 21χρονος αθλητής του Σάββα Κουμπούρα…

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών και Νέων Κ23, στη σύντομη - λόγω κορωνοϊού - αθλητική χρονιά του στίβου, η Αναγέννηση Λαμίας.

Ο πρωταθλητής μας Μάριος Αναγνώστου, κάνοντας πολύ καλή κούρσα στα 5.000 μέτρα έχασε μόνο από το μόνιμο Πανελληνιονίκη των 1.500 μέτρων και πολύπειρο αθλητή του Παναξιακού Ανδρέα Δημητράκη (14.13.99). Το 14.17.53 όμως του αθλητή του Σάββα Κουμπούρα ήταν νέο ατομικό ρεκόρ (9 σχεδόν δευτερόλεπτα καλύτερος χρόνος από την προηγούμενη επίδοση) και ο πρώτος χρόνος με διαφορά στην κατηγορία των Νέων, όπου είναι ο απόλυτος κυρίαρχος.

Στο Πανελλήνιο η Βάσω Τσέτσεκα δεν επανέλαβε την επίδοση που έκανε στα «Παπαφλέσσια», με την οποία θα διεκδικούσε ακόμη και μετάλλιο, ήταν όμως 7η με 2:13.01.

Τέλος ο «πιτσιρικάς» Παναγιώτης Οδατζίδης στο πρώτο του Πανελλήνιο Ανδρών, στα 1.500 μέτρα ήταν 12ος με 4:04.00. Ο νεαρός - μόλις 19 ετών - αθλητής της Αναγέννησης θυμίζουμε ότι πριν από μία εβδομάδα ήταν 2ος Πανελληνιονίκης στην κατηγορία του στα 5.000 μέτρα και 4ος στα 1.500.