ΠΑΟΚ - Λαμία 4-0: Αναγκαστική παρένθεση στην υπόθεση παραμονή

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου 2021 16:47 ΠΑΟΚ - Λαμία 4-0: Αναγκαστική παρένθεση στην υπόθεση παραμονή

Με το μυαλό στον τελικό με τη Λάρισα, το παιχνίδι της Τούμπας αποδείχτηκε διαδικαστικό…

Δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική το ματς της Λαμίας στην Τούμπα απέναντι στον 2ο της βαθμολογίας ΠΑΟΚ. Το τελικό παρουσιάζει τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, αλλά κυρίως το ενδιαφέρον που είχαν αμφότεροι για το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη και μόνο τη νίκη προκειμένου να πάρει κεφάλι στη διεκδίκηση της 2ης θέσης και από την άλλη η Λαμία κατέβηκε με 11αδα ανάγκης κυρίως για να έχει ετοιμοπόλεμους τους «βασικούς» κόντρα στη Λάρισα και κάπως έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε φυσιολογικά.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόνο ένα ημίχρονο στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε μόνο ένα γκολ.

Ήταν το 18’ όταν ο Τζόλης πέρασε μέσα στην περιοχή στον νεαποκτηθέντα Μπάμπα κι αυτός με ωραία προσποίηση ξεμαρκαρίστηκε και εκτέλεσε τον Κατσίκα.

Το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ:

Σε αυτό το πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ζήτησε και ένα πέναλτυ με τον Κρμέντσικ και συγκεκριμένα στο 38’ όταν η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Τζέιμς.

Το χέρι που ζήτησαν οι γηπεδούχοι:

Στο 41’ από λάθος του Κατσίκα ο Ζίβκοβιτς έπιασε το σουτ για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο προτιέρο της Λαμίας.

Η απόκρουση του Κατσίκα:

Η επανάληψη εξελίχτηκε μάλλον φυσιολογικά ως προς την εικόνα των δύο ομάδων με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει δύο γκολ σε τρία λεπτά.

Στο 48’ ο Τζόλης χρίστηκε σκόρερ αξιοποιώντας τέλεια την κάθετη πάσα του καλύτερου παίκτη του παιχνιδιού Ζίβκοβιτς.

Το 2-0 από τον Τζώλη:

Στο 51’ σειρά του Ουάρντα να σκοράρει, εύκολα από κοντά μετά από ενέργεια του Ροντρίγκο από δεξιά.

Το 3-0 του Ουάρντα:

Και ενώ ο ΠΑΟΚ έκοψε ρυθμούς το 4-0 δεν άργησε να έρθει και συγκεκριμένα στο 66΄με φοβερό σουτ του Ζίβκοβιτς, αφού νωρίτερα (64’) είχε και δοκάρι.

Το ωραίο γκολ του Ζίβκοβιτς:

Εντελώς τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά με τον ΠΑΟΚ να χάνει μοναδική διπλή ευκαιρία στο 85’ με Ζίβκοβιτς και Λάμπρου.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο (73’ Λυραντζής), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (73’ Νίνουα), Τσιγγάρας, Τζόλης (55’ Λάμπρου), Ουάρντα (62’ Καγκάβα), Α. Ζίβκοβιτς, Κρμέντσικ (62’ Σφιντέρσκι).

Αναπληρωματικοί ήταν και οι, Πασχαλάκης, Περέιρα, Ελ Καντουρί, Μουργκ

Λαμία (Γρηγορίου): Κατσίκας, Βλάχος, Βύντρα, Τζέιμς (λ.τρ. 52' Σαραμαντάς), Ασίγκμπα, Μπουλούλης (59’ Γκούγκα), Μπιάρνασον, Προβυδάκης, Γκαζαριάν (74’ Χατζηστραβός), Πίτι (74’ Νικολόπουλος), Μπα (46’ Βλαχομήτρος)

Αναπληρωματικοί ήταν και οι, Θεοδωρόπουλος, Κωστίκα, Μαργαρίτης, Σταμούλης.

Διαιτητές: Αριστομένης Κουτσιαύτης, Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ, Αθανάσιος Κολοσιώνης

4ος Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης