Επιτυχίες στο Άμπου Ντάμπι για Λαμιώτες αθλητές

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 12 Νοεμβρίου 2021 07:36 Επιτυχίες στο Άμπου Ντάμπι για Λαμιώτες αθλητές

Εισαγωγή στα ΑΕΙ χωρίς εξετάσεις και 5η θέση για Λαμιώτες αθλητές στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Ju Jitsu...

Οι Αργύρης Κόρο, Ιωάννα Φαρφάλα και Βανέσσα Μπαμπαλή ως αθλητές της Εθνικής Ομάδας της Ε.Φ.Ε.Ο.Ζ-Ζ έλαβαν μέρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε 3-11/11/2021 στο Άμπου Ντάμπι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων.

Εκεί έπειτα από 4 αγώνες για τον Κόρο, 2 για την Φαρφάλα και 2 για την Μπαμπαλή κατέκτησαν την 5η θέση, πριν τα μετάλλια.

Ωστόσο, σημαντικό είναι ότι οι κατηγορίες των Κόρο και Φαρφάλα που ήταν μοριοδοτούμενες, βάση του Ν. 2725/99 και με τις θέσεις που κατέκτησαν, κατάφεραν να μοριοδοτηθούν έτσι ώστε να εισαχθούν στα Ελληνικά ΑΕΙ άνευ εξετάσεων.

Οι Λαμιώτες αθλητές προπονούνται στην Black Belt Academy, με τον προπονητή της Εθνικής Ομάδας Ευάγγελο Μουμτζή, ο οποίος ήταν ο μόνος προπονητής από την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας που βρέθηκε στο Άμπου Ντάμπι.