Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Λαμία 2-0: Έπεσε στο β ημίχρονο

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου 2018 21:20 Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Λαμία 2-0: Έπεσε στο β ημίχρονο

Χωρίς τελική στην επανάληψη η ομάδα του Τεννέ.

Ένα κακό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Λαμία να γευτεί την ήττα στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό με σκορ 2-0.

Αν και όλα πήγαιναν καλά στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη το γρήγορο γκολ του Μουνιέ (48’) άλλαξε τα δεδομένα και πρόσθεσε στο παθητικό των «κυανόλευκων» την 11η φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Χωρίς μεγάλη πίεση η Λαμία για 48 λεπτά διατηρούσε το 0-0 στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ.

Με το ίδιο σύστημα

Με 4-2-3-1, στο ξεκίνημα για τον Τεννέ απέναντι στον Ουζουνίδη που προτίμησε το 4-4-2. Ο Μελίσσας κάτω από τα δοκάρια στη θέση του τιμωρημένου Παπαδόπουλου και τους Ασίγκμπα και Παντελιάδη στα άκρα, κεντρικούς τους Αναστασιάδη, Μπεν Τζεμιά, Μπλάζιτς και Όμο το κλασικό και πιο αξιόπιστο δίδυμο στο κέντρο και οι Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι, Φράγκος πίσω από τον προωθημένο Μπούντνικ.

Στην επανάληψη και μετά το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού, οι αλλαγές του Τεννέ έγιναν σε πρόσωπα και όχι σε θέσεις αν και η Λαμία έπρεπε να ψάξει το γκολ.  Και εδώ διαπιστώθηκε για μία ακόμη φορά οι αδυναμία των Φθιωτών να μπορέσουν να φτάσουν με αξιώσεις και να απειλήσουν σε οργανωμένη άμυνα. Χαρακτηριστικά στην επανάληψη δεν υπήρξε τελική προσπάθεια από τους φιλοξενούμενους

Οι φάσεις και τα γκολ

11΄: Πρώτο αξιόλογο σουτ από τον Κάτσε που έβγαλε σε κόρνερ ο Μελίσσας.

27’: Κεφαλιά του Δώνη από καλή θέση ύστερα από σέντρα του δραστήριου Μουνιέ, άουτ.

36’: Ωραία προσπάθεια, αλλά αδύναμο σουτ από τον Μπλάζιτς στα χέρια του Βλαχοδήμου.

36': Ο Φράγκος θα εκμεταλλευτεί το λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού και θα σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει στον Οικονόμου και ο Βλαχοδήμος θα απομακρύνει όπως – όπως.

48’: Ο Μουνιέ ελίχθηκε έξω από την περιοχή του Μελίσσα και με ωραία κίνηση βρέθηκε απέναντι από τον Λαμιώτη γκολκίπερ πλασάροντας εύστοχα και ανοίγοντας το σκορ (1-0).

56’: Απανωτές φάσεις για τους γηπεδούχους με Ινσούα και Άλτμαν που δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

63’: Εντυπωσιακή απόκρουση του Μελίσσα σε φάουλ του Άλτμαν, κόρνερ ανεκμετάλλευτο για τον Παναθηναϊκό.

64’: Καταπληκτικό γκολ από τον Ινσούα και 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

69': Λάθος από τους αμυντικούς της Λαμίας, ο Μουνιέ είχε την ευκαιρία να πασάρει, προτίμησε όμως να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ.

92': Πέσιμο του Άστεριτς μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού παίζεται από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Δημήτριος Καραντώνης, Μιχαήλ Δημόπουλος, Ιωάννης Κοντιζάς

4ος Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου

Κίτρινες: Παντελιάδης (50’), Κουτρομάνος (77’)

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Οικονόμου, Αυλωνίτης, Γιόχανσον, Κάτσε (80’ Στάικος), Τζανδάρης, Λουντ, Μουνιέ (75’ Χατζηγιοβάνης), Άλτμαν (89’ Μπουζούκης), Δώνης

Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό ήταν και οι, Διούδης, Κολοβέτσιος, Ευαγγέλου, Πίσπας.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Μπεν Τζεμιά, Ασίγκμπα, Όμο (54’ Κουτρομάνος), Μπλάζιτς, Φράγκος (79’ Καραγιάννης), Πίτι, Βασιλαντωνόπουλος, Μπούντνικ (55’ Άστσεριτς)

Στον πάγκο για τη Λαμία έμειναν οι, Πίτκας, Άντρονικ, Τσούκαλος, Πριντέτα.