Βόλεϊ: ΑΟΛ από μέταλλο λύγισε το Αιγάλεω 3-2

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 17 Μαρτίου 2018 21:50 Βόλεϊ: ΑΟΛ από μέταλλο λύγισε το Αιγάλεω 3-2

Αυτή τη φορά γέλασε στο τάι – μπρέικ η ομάδα του Ηλία Αγγέλη.

Το Κάστρο του Χαλκιοπουλείου δεν αστειεύεται και ο ΑΟ Λαμίας επικράτησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι 3-2 του Αιγάλεω - που γλυκοκοιτάζει την 5η θέση - στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Pre League Γυναικών.

Με το πάθημα να γίνεται μάθημα την περασμένη αγωνιστική στη Θεσσαλονίκη με τη ΧΑΝΘ, αυτή τη φορά τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη με τον αέρα της έδρας κατάφεραν να είναι εκείνα που γύρισαν το ματς από το 1-2 και να πανηγυρίσουν τους δύο βαθμούς και χωρίς να χρειαστούν τη βοήθεια της διαιτησίας.

Τα δύο πρώτα σετ δεν προμήνυαν σε τίποτα τη «μάχη» που θα ακολουθούσε. 25-15 χαλαρά για τις Λαμιώτισσες το πρώτο, όλα στραβά κι εύκολα 14-25 το δεύτερο.

Το κακό ξεκίνημα έδωσε κεφάλι στο Αιγάλεω που κατάφερε να γυρίσει το ματς σε 1-2 με το χορταστικό 25-27, έχοντας πάντως σε όλη τη διάρκειά του το προβάδισμα.

Κάπου εκεί είχαμε το καμπανάκι για τις παίκτριες του ΑΟΛ που ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 2-2 εξασφαλίζοντας τουλάχιστον τον βαθμό. Η δύναμη τους όμως δεν εξαντλούνταν σε αυτό. Αν και δεν ξεκίνησαν καλά ούτε στο τάι μπρέικ εντούτοις κατάφεραν να πιάσουν τις Αθηναίες στο 14-14 και το ματς να γίνει ρώσικη ρουλέτα.

Τελικά ήταν εκείνες που πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη με 19-17, έχοντας μάλιστα από το 3ο σετ εκτός την Τσιλαλή που τραυματίστηκε.

Τα σετ: 25-15, 14-25, 25-27, 25-21, 19-17.