Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 05 Απριλίου 2024 23:35 Μπάγερν – Παναθηναϊκός 75-82: Πέρασε από το Μόναχο και «σφραγίζεται» τη δεύτερη θέση στη Euroleague μέσα στο ΟΑΚΑ

Αν και δυσκολεύτηκε από την Μπάγερν Μονάχου, ο Παναθηναϊκός τα κατάφερε στη Γερμανία και πήρε τη νίκη που ήθελε (75-82). Το “BMW Park” θύμισε… ΟΑΚΑ, με τους περισσότερους από 3.5000 φίλους του “τριφυλλιού” να πανηγυρίζουν για ένα αποτέλεσμα που φέρνει το “τριφύλλι” μια… ανάσα από τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο στη Euroleague και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Κόντρα στην ουραγό Άλμπα και μέσα στο ΟΑΚΑ, αναμένεται να γίνει αυτό. X-Factor ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει μετά από πέντε χρόνια σε playoffs της Euroleague και θα το κάνει έχοντας το πλεονέκτημα έδρας και -πιθανότατα- έχοντας κατακτήσει τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια.

Με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να κάνει το κορυφαίο του παιχνίδι σε παραγωγή πόντων στους “πράσινους”, η ομάδα του Αταμάν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου (75-82).

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε έτσι το ρεκόρ του στο 22-11 και “αγκάλιασε” τη δεύτερη θέση της κατάταξης και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, μια αγωνιστική πριν από το φινάλε της regular season. Οι “πράσινοι” γνωρίζοντας πλέον πως με νίκη επί της Άλμπα σε μια βδομάδα στο ΟΑΚΑ (11/4, 21:15) θα είναι δεύτεροι στην αυλαία της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης.

Το ματς…

Ο Παναθηναϊκός έκανε ιδανικό ξεκίνημα, με τον Μήτογλου να ελέγχει τα ριμπάουντ και να σημειώνει τους έξι πρώτους πόντους του αγώνα (2-6). Η Μπάγερν Μονάχου πέτυχε το πρώτο της καλάθι μετά από δυο λεπτά αγώνα, αλλά στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει (5-6) με το τρίποντο του Ιμπάκα. Εκμεταλλευόμενη και τα λάθη του Γκριγκόνις, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (7-6).

Ο Λεσόρ έδειξε να έχει πρόβλημα με το μακρινό σουτ του Ιμπάκα, ο οποίος έκανε το 2/2 από το τρίποντο (12-8 μπροστά οι Βαυαροί με 8 δικούς του πόντους). Ο Παναθηναϊκός έμεινε άστοχος για αρκετά λεπτά. Η εύστοχη προσπάθεια του Παπαπέτρου από τα 6.75μ. “έσπασε” το αρνητικό σερί, ενώ το καλάθι του Χουάντσο που ακολούθησε έριξε κι άλλο τη διαφορά (15-13). Το τρίποντο, όμως, του Βάιλερ Μπαμπ διαμόρφωσε το 18-13 της πρώτης περιόδου.

Το πρώτο εύστοχο σουτ του Κέντρικ Ναν στο ματς ήρθε με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, για να ακολουθήσει μια εκπληκτική τάπα του Αντετοκούνμπο στον Μπράνκοβιτς. Το ματς ήρθε στα ίσα (18-18) με τις βολές του Σλούκα. Η άμυνα του Παναθηναϊκού όμως “πληγώθηκε” από τα σουτ από τα 6.75μ. Δέχθηκε δυο διαδοχικά, με το σκορ να πηγαίνει πολύ γρήγορα στο 24-18.

Το καλάθι και η εύστοχη βολή του Ναν έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους, ενώ το μακρινό τρίποντο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έφερε το 24-24. Οι δυο ομάδες πήγαν… καλάθι – καλάθι, με την ομάδα του Αταμάν να παίρνει πόντους από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ και Βιλντόσα). Η άμυνα έδωσε το… σύνθημα και το “τριφύλλι” έκανε ένα σερί 8-0 και έφτασε στο 28-34. Το 36-40 του ημιχρόνου έδειξε πως το ματς δεν θα κρινόταν εύκολα.

Με τον Λεσόρ να έχει φτάσει τα 3 φάουλ, ο Κώστας Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε και τα πήγε καλά κόντρα στον Ιμπάκα. Το καλό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην 3η περίοδο δεν είχε μεγάλη διάρκεια, με την Μπάγερν να φτάνει στο 44-44. Ο Κέντρικ Ναν ανέβασε… στροφές και με δικούς του σερί πόντους έφερε και πάλι τους φιλοξενούμενους στο +5 (44-49), αλλά οι γηπεδούχοι το… έφεραν και πάλι στα ίσα (49-49). Η δεύτερη τρίποντο “βόμβα” του Μπαμπ μέσα σε λίγα λεπτά, έδωσε στους Βαυαρούς μετά από πολύ ώρα και πάλι το προβάδισμα (52-51). Η ομάδα του Αταμάν κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +4 (54-59) με “τρελό” buzzer beater του Ναν από τη γωνία.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +7 στις αρχές της τελευταίας περιόδου (με τον Γκραντ να ξεχωρίζει), αλλά η Μπάγερν έκανε ένα γρήγορο 9-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (65-63). ο Κώστας Σλούκας, όμως, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους “πράσινους” (65-66). καμία από τις δυο ομάδες δεν έκανε.. βήμα πίσω, με τον Λούτσιτς να κάνει το 70-70 για την Μπάγερν. Το τρίποντο του Γκραντ και το κάρφωμα του Λεσόρ επανέφεραν την ηρεμία στην ομάδα του Αταμάν, ενώ το τρίποντο του Ερνανγκόμεθ έκανε το 70-78 και… τρέλανε τους περισσότερους από 3.500 οπαδούς των “πρασίνων” που βρέθηκαν στις εξέδρες (μεγάλη και η συνεισφορά του Σλούκα).

Και πάλι όμως, η Μπάγερν βρήκε γρήγορα πόντους και μείωσε στους τρεις (75-78) στο 1:28 πριν τη λήξη. Ένα ζευγάρι βολών του Σλούκα έκαναν το 75-80, ενώ το εύστοχο ντράιβ του Ναν “σφράγισε” τη νίκη των”πρασίνων” (75-82).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμ 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 2 (1/4 σουτ), Έντουαρντς 9 (1/5 τρίποντα), Γκιφάι 6 (2), Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 5 (1), Μπολμάρο 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λούτσιτς 11 (2), Ιμπάκα 14 (7 ριμπάουντ), Χάρις 2, Μπράνκοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 2, Σλούκας 12 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαπέτρου 8 (1), Γκραντ 7 (1), Ναν 17 (5/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 13 (5/5 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές), Ερνανγκόμεθ 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτογλου 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 13/32 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 7/8 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 21/38 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 16/20 βολές, 33 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 5 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ.

Πηγή: NewsIt

Γράψτε το σχόλιο σας

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Η ιστοσελίδα "LamiaReport.gr" δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.