Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 23 Σεπτεμβρίου 2022 16:32 Αντώνης Παπακωνσταντίνου: Ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ ελαφρών βαρών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κωπηλασίας

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου πανηγύρισε ακόμα μία μεγάλη επιτυχία στην κωπηλασία. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο σκιφ ελαφρών βαρών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου έδωσε μεγάλη μάχη για το χρυσό στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας του Ράζιτσε της Τσεχίας και τελικά κατάφερε να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν για αρκετά λεπτά πρώτος, ωστόσο στο φινάλε, ο Γκαμπριέλε Σοάρες από την Ιταλία τον προσπέρασε και πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Aυτό ήταν το τέταρτο συνολικά μετάλλιο για τη χώρα μας και τρίτο ασημένιο, με το χρυσό να το έχει κερδίσει ο Βασίλης Πολύμερος το 2005.