Από τα Καμένα Βούρλα στο πρώτο βάθρο στην Αθήνα ανήμερα των γενεθλίων της!

Δημοσιεύτηκε: Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2019 08:30 Από τα Καμένα Βούρλα στο πρώτο βάθρο στην Αθήνα ανήμερα των γενεθλίων της!

Η Ζωή Ανδρικοπούλου τερμάτισε πρώτη στις γυναίκες στον αγώνα των 3.000 μέτρων του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας.

Πλημμύρισε από κόσμο η Αθήνα στο πλαίσιο του 8ου Ημιμαραθωνίου με πολλές συμμετοχές από όλη την Ελλάδα. 22.500 άνθρωποι μικροί και μεγάλοι πλημμύρισαν του δρόμους της πρωτεύουσας, που για χάρη του αγώνα «άδειασε» από τροχοφόρα.

Στα 3.000 μέτρα η Καμενοβουρλιώτισσα  Ζωή Ανδρικοπούλου κατέκτησε την 1η θέση με χρόνο 10’.24, γιορτάζοντας τα 23α γενέθλιά της. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η μικρούλα Γλυκερία Σκάρκου με 10.33 και την τρίτη θέση η Ελένη Κουκουβιτάκη με 11.17.

Η Ζωή Ανδρικοπούλου τόνισε μετά τη νίκη της: «Κάθε χρόνο έρχομαι και τρέχω εδώ. Μπορώ να πω ότι λατρεύω να τρέχω στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. Είναι ένας αγώνας εντός της πόλης σε μία υπέροχη διαδρομή, με τον κόσμο να μας δίνει ώθηση. Το απόλαυσα πραγματικά...»

Δείτε το βίντεο που ανέβασε στο Facebook ο πατέρας της Ζωής, Στάθης Ανδρικόπουλος.

Στα 5.000 μέτρα την 1η θέση κατέκτησε η 14χρονη Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη.