Ο Άρης Αγ. Κων/νου είναι τελικά η 15η ομάδα για τη Β’ φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΦ μετά την κατακύρωση του παιχνιδιού Αστέρας Αγ. Σεραφείμ - Καμένα Βούρλα στους «Αγίους» με σκορ 3-0.
Η ετυμηγορία της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΣ Φθιώτιδας ήταν σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στον ΚΑΠ και ο πέλεκυς έπεσε βαρύς και έχει πολύ μεγαλύτερες προεκτάσεις από την απώλεια εν΄ςο απλού αγώνα και συγκεκριμένα:
"Η Πειθαρχική Επιτροπή της Ε.Π.Σ.Φ. συνεδρίασε στις 29/09/2017 και ώρα 14.00 στα γραφεία της, για να εκδικάσει την ένσταση πλαστοπροσωπίας του σωματείου Α.Σ. ΑΣΤΗΡ ΑΓ. ΣΕΡΑΦΕΙΜ κατά Α.Ο. ΚΑΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ για τον ποδοσφαιριστή ΚΑΤΣΑΡΑ ΚΩΝ/ΝΟ στον μεταξύ τους αγώνα για το Κύπελλο Ερασιτεχνών περιόδου 2017-2018.
Η Πειθαρχική Επιτροπή αφού έλαβε υπόψη της τον ΚΑΠ και όλα τα κατατεθέντα έγγραφα που αφορούσαν την εκδίκαση της ένστασης αποφάσισε ομόφωνα τα πιο κάτω:
Α/ Δέχεται τυπικά και στην ουσία της την υποβληθείσα ένσταση πλαστοπροσωπίας,
Β/ Κατακυρώνει τον αγώνα με τέρματα 3-0 υπέρ του σωματείου Α.Σ. ΑΣΤΗΡ ΑΓ. ΣΕΡΑΦΕΙΜ,
Γ/ Αφαιρεί από το υπαίτιο σωματείο Α.Ο. ΚΑΜ. ΒΟΥΡΛΑ 5 βαθμούς από τον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος 2017-2018,
Δ/ Επιβάλει στο υπαίτιο σωματείο Α.Ο. ΚΑΜ. ΒΟΥΡΛΑ χρηματική ποινή 350 ευρώ,
Ε/ Επιβάλει στον αναγραφόμενο στο Φύλλο Αγώνα εκπρόσωπο του σωματείου Α.Ο. ΚΑΜ. ΒΟΥΡΛΑ κ. Βασίλειο Μπήτα την ποινή απαγόρευσης εισόδου στους αγωνιστικούς χώρους για δύο έτη,
ΣΤ/ Επιβάλει στον προπονητή της υπαίτιας ομάδας ποινή απαγόρευσης εισόδου στους αγωνιστικούς χώρους για τέσσερα έτη. Στον παραβάτη ποδοσφαιριστή δεν επιβάλλεται τιμωρία, διότι δεν έχει διαπιστωθεί η ταυτότητά του μέχρι και σήμερα.
Πρωτάθλημα το Σαββατοκύριακο
Εντωμεταξύ το Σάββατο συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας με τη 2η αγωνιστική, ενώ ξεκινά και η Β’ Κατηγορία με 11 παιχνίδια σε τρεις ομίλους. Αναλυτικά:
Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 07/10/2017 ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ 16.00
1/ ΓΗΠ. ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ:ΑΡΗΣ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ - ΚΑΜ. ΒΟΥΡΛΑ
2/ ΓΗΠ. ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ:ΔΑΦΝΗ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ - ΟΜΒΡΟΣ
3/ ΓΗΠ. ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ:ΝΕΟ ΚΡΙΚΕΛΛΟ - ΑΣΤΗΡ ΣΤΑΥΡΟΥ
4/ ΓΗΠ. ΑΓ. ΣΕΡΑΦΕΙΜ:ΑΣΤΗΡ ΑΓ. ΣΕΡΑΦΕΙΜ - ΔΟΞΑ ΜΟΣΧΟΧΩΡΙΟΥ 2011
5/ ΓΗΠ. ΣΤΥΛΙΔΑΣ:ΣΤΥΛΙΣ - ΕΥΡΥΤΑΝΙΚΟΣ
6/ ΓΗΠ. ΛΑΡΥΜΝΑΣ:ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ - ΚΑΛΑΠΟΔΙ
7/ ΓΗΠ. ΚΑΤΩ ΤΙΘΟΡΕΑΣ:ΚΗΦΙΣΣΟΣ - ΑΤΑΛΑΝΤΗ
Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 07/10/2017 ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ 16.00
1/ΓΗΠ. ΕΛΑΤΕΙΑΣ:ΕΛΑΤΕΙΑΚΟΣ - ΚΟΜΝΗΝΟΣ
2/ΓΗΠ. ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ:ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ - ΓΛΥΦΑ
3/ΓΗΠ. ΠΕΛΑΣΓΙΑΣ:ΠΕΛΑΣΓΙΑΚΟΣ - Α.Ε. ΕΧΙΝΑΙΩΝ
4/ΓΗΠ. ΑΜΟΥΡΙΟΥ:ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΣ ΠΕΤΡ-ΑΝ/ΣΗ ΔΥΤ. ΦΘ/ΔΑΣ (ΩΡΑ 15.30)
ΚΥΡΙΑΚΗ 08/10/2017 ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ 16.00
1/ΓΗΠ. ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ:ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ
2/ΓΗΠ. ΑΝΘΗΛΗΣ:ΠΑΟ ΑΝΘΗΛΗΣ - ΠΑΜΜΩΛΙΑΚΟΣ
3/ΓΗΠ. ΜΩΛΟΥ:ΡΕΓΚΙΝΙ - ΔΑΦΝΗΣΙΑΚΟΣ
4/ΓΗΠ. ΜΕΝΔΕΝΙΤΣΑΣ:ΑΕΤΟΣ ΜΕΝΔΕΝΙΤΣΑΣ - ΣΚΑΡΦΕΙΑ
5/ΓΗΠ. ΕΠΣΦ:ΔΙΒΡΗ - ΜΑΛΙΑΚΟΣ
6/ΓΗΠ. ΕΠΣΦ:ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΑΙΑΝΤΑΣ ΛΑΜΙΑΣ (ΩΡΑ 12.00)
7/ΓΗΠ. ΑΜΟΥΡΙΟΥ:ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΝΙΚΗ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
8/ΓΗΠ. ΜΕΞΙΑΤΩΝ:ΜΕΞΙΑΤΙΚΟΣ - ΚΑΛΥΒΙΑ
9/ΓΗΠ. ΡΟΔΩΝΙΑΣ:ΘΥΕΛΛΑ ΡΟΔΩΝΙΑΣ - ΤΣΟΥΚΑ
10/ΓΗΠ. ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ:ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΟΥΣ - ΦΡΑΝΤΖΗ
11/ΓΗΠ. ΠΑΛ. ΓΙΑΝΝΙΤΣΟΥΣ:ΑΤ/ΤΟΣ Π.ΓΙΑΝΝΙΤΣΟΥΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ