Δεύτερη σερί νίκη για τον ΑΟ Λαμίας

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 18 Φεβρουαρίου 2024 11:40 Δεύτερη σερί νίκη για τον ΑΟ Λαμίας

Επικράτησε 3-1 σετ στην έδρα του Απολλώνιου τον οποίο άφησε στην τελευταία θέση…

Δεύτερη συνεχόμενη «τρίποντη» νίκη για την Λαμία και μάλιστα εκτός έδρας στο Κερατσίνι με την οποία άφησε στην τελευταία θέση τον Απολλώνιο.

Η Λαμία στο πρώτο σετ προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές (5-9, 10-15, 14-20) με τον Απολλώνιο να μετατρέπει το 17-23 σε 23-24, αλλά η Τουμάς τελείωσε το σετ.

Στο 2ο σετ η Λάβδα ξεκίνησε βασική και με τα δικά της σερβίς το σκορ από 0-1 έγινε 8-1 με τον Απολλώνιο να ισοφαρίζει σε 1-1.

Κάτι ανάλογο συνέβη στο 3ο σετ στην άλλη πλευρά, με τη Φλιάκου να διαμορφώνει το 1-5 με δύο άσσους και την Λαμία να κυριαρχεί (7-14, 12-20), αλλά τον Απολλώνιο να μειώνει σε 19-23, ωστόσο δύο επιθέσεις των Πέγισιτς, Κίλιτς τελείωσαν το σετ.

Ο Απολλώνιος έπαιζε πλέον με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να ξεφύγει με 10-6, όμως τα λάθη στην επίθεση επέτρεψαν στη Λαμία να γυρίσει στο ματς (14-12) και στο 19-19 οι φιλοξενούμενες με επιμέρους σκορ 1-6 έφτασαν στο 22-25 και στη νίκη με 1-3.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μενεσλής, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Μαλλιάρα, Τσίτσικα, Γραμματεία: Καπουράνη.