Απίθανη Λαμία 3-0 τον Παναθηναϊκό

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024 22:20 Απίθανη Λαμία 3-0 τον Παναθηναϊκό

Τρίτη σερί νίκη και 10η θέση για τα κορίτσια του Κώστα Αγγουρά…

Μια Λαμία να την πιεις στο ποτήρι, υπέταξε στην έδρα της τον 2ο της Βαθμολογίας Παναθηναϊκό με 3-0 σετ και πέτυχε την 3η σερί νίκη της που την ανεβάζει στη 10η θέση +1 από τον Άρη, -1 από τον 9ο Ηλυσιακό και -3 από το 8ο Μαρκόπουλο.

Σε σχέση με πολλά άλλα παιχνίδια, αυτή τη φορά η ομάδα του Κώστα Αγγουρά, πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος και άφησε τις αντίπαλες να γευτούν την πίκρα το να χάνεις με δύο ή τρεις πόντους διαφορά.

Στο πρώτο το γρήγορο 2-6 του ΠΑΟ έγινε εξίσου γρήγορα 7-7 με τη Λαμία να μετατρέπει το 11-12 σε 16-12. Εκεί είχαμε την επιστροφή των πράσινων (16-17) που προηγήθηκαν 21-22, για να δεχθούν όμως σερί 4-0 για να πάρει το σετ η Λαμία με 25-22.

Στο β' σετ η Λαμία προηγήθηκε 5-1, για να αντιδράσει ο ΠΑΟ (8-7, 10-12) και να το κάνει ξανά στο 17-14 που έγινε 17-17 με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν στην τελική ευθεία προηγούμενες με 21-23. Νέο σερί 4-0 όμως από την Λαμία (με εξαιρετικό μπλοκ) έφερε μία ακόμη ανατροπή για το 25-23 και το 2-0.

Ο ΠΑΟ στο γ' σετ έδειξε αποφασισμένος να επιστρέψει στο ματς, προηγήθηκε 4-9, 12-17, αλλά η εξαιρετική Λαμία δεν παράτησε το σετ  καθώς το 17-21 έγινε 20-21 και λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 22-22. Ο ΠΑΟ είχε δύο ματς μπολ, αλλά η Λαμία τα έσβησε και με μπλοκ της Φλιάκου στην Γκρότους έφερε το πρώτο ματς μπολ το οποίο αποδείχθηκε αρκετό καθώς η κακή υποδοχή του ΠΑΟ έφερε το τέλος του ματς...

Διαιτητές: Μαυράκης, Χλωρός, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Στάικος, Παρασκευάς, Γραμματεία: Τσάβου.