«Κατοστάρα» πριν τo ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων»

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 01 Δεκεμβρίου 2019 18:32 «Κατοστάρα» πριν τo ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων»

Οι «πράσινοι» πέρασαν νικηφόρα με 103-69 από τη Ρόδο, απέναντι στον Κολοσσό

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Παναθηναϊκός έβγαλε ακόμη μία υποχρέωση στην Α1 Ανδρών και πλέον επικεντρώνεται στο ευρωπαϊκό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (6/12). Οι «πράσινοι» πέρασαν νικηφόρα με 103-69 από τη Ρόδο, απέναντι στον Κολοσσό, για την 9η αγωνιστική, διευρύνοντας σε 9-0 το αήττητο τους στο πρωτάθλημα και πανηγυρίζοντας την έκτη διαδοχική... κατοστάρα (σ.σ. 7 στο σύνολο). Στον αντίποδα, οι «θαλασσί» υπέστησαν την πέμπτη ήττα τους και τρίτη ενώπιον του κοινού τους.

Με την παραγωγικότητα στα ύψη, απόρροια των εξαιρετικών ποσοστών ευστοχίας του (28/36 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 17/24 βολές), ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε την άμυνα από τη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +23 (56-33) και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου για το «τριφύλλι» ο Τζίμερ Φριντέτ, ο οποίος στο 20λεπτο είχε 15 πόντους με 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολές.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, που εξαργύρωσε τον επιθετικό πλουραλισμό του (σ.σ. σκόραραν όλοι πλην του Μπέντιλ) και την άμυνα (είχε 9 κλεψίματα και υποχρέωσε σε 13 λάθη τους αντίπαλους, ο Ταϊρίς Ράις με 17 πόντους. Πήρε ανάσες ο Νικ Καλάθης, ο οποίος έμεινε στο παρκέ για περίπου 18 λεπτά, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ιωάννης Παπαπέτρου (13π.), Ουέσλι Τζόνσον (10π.), ΝτεΣόν Τόμας (10π.).

Απο τον Κολοσσό, ο οποίος με 5/21 τρίποντα δεν είχε... τύχη, ξεχώρισε ο Λασάνα Κρόμα με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 33-56, 48-75, 69-103

πηγή: thetoc.gr