Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου 2023 09:15 Champions League: Οι τέσσερις νέες προκρίσεις, η ανατροπή της Σίτι, η εκπληκτική Ντόρτμουντ και το πέναλτι της Παρί

Το πρώτο… πιάτο της 5η αγωνιστικής των ομίλων του Champions League ολοκληρώθηκε, με τις ομάδες να σημειώνουν συνολικά 23 γκολ. Ξεχώρισε η μεγάλη ανατροπή της Μάντσεστερ Σίτι, το 3-1 της Ντόρτμουντ στην έδρα της Μίλαν, τα δυο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε στη νίκη της Λάτσιο και το αμφισβητούμενο πέναλτι με το οποίο η Παρί ισοφάρισε την Νιούκαστλ στις καθυστερήσεις (1-1) και απέφυγε την εντός έδρας ήττα.

5ο και προτελευταίο «βήμα» για την ολοκλήρωση των ομίλων του Champions League και το αγωνιστικό πρόγραμμα της Τρίτης (28.11.2023) μας έδωσε κάποια εντυπωσιακά ματς. Το “παζλ” της φάσης των “16” έχει σχεδόν ολοκληρωθεί και πλέον απομένουν λίγα… κομμάτια για να βρουν τη θέση τους.

Μπάγερν Μονάχου, Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Σίτι, Ίντερ Ρεάλ Σοσιεδάδ και Λειψία είχαν ήδη πανηγυρίσει την πρόκριση για τον επόμενο γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ακόμα τέσσερα “εισιτήρια” βρήκαν κάτοχο μετά τα ματς της Τρίτης (28.11.2023). Η Ατλέτικο επικράτησε 3-1 της Φέγενορντ στο «Ντε Κάιπ» και πήρε μαζί της και την Λάτσιο, η οποία νωρίτερα, χάρη σε δύο τέρματα του Τσίρο Ιμόμπιλε, είχε κερδίσει με 2-0 την Σέλτικ. Ο Ιταλός έμπειρος επιθετικός έφτασε έτσι τα 203 γκολ με τη φανέλα της Λάτσιο σε 306 ματς σε όλες τις διοργανώσεις

Επιπλέον η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 2-1 την Πόρτο με ανατροπή και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Champions League, ενώ η Ντόρτμουντ “καθάρισε” με 3-1 την Μίλαν στο “Σαν Σίρο”, στο πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα της βραδιάς και προκρίθηκε.

Σε ένα από τα πιο “λαμπερά” ματς της βραδιάς, η Νιούκαστλ λίγο έλειψε να κάνει ξανά το… θαύμα της απέναντι στην Παρί. Αφού άντεξε την ασφυκτική πίεση των Γάλλων, η αγγλική ομάδα προηγήθηκε στο 24′ με τον Ίσακ κι έδειξε τεράστιο χαρακτήρα σ’ όλο το υπόλοιπο ματς. Ο Εμπαπέ και οι συμπαίκτες του έχασαν τα… άχαστα όμως στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Μαρτσίνιακ έδειξε ένα πολύ αμφιλεγόμενο πέναλτι κι ο φορ της Παρί ισοφάρισε στο τελικό 1-1, ξαναπαίρνοντας το πάνω χέρι για τη 2η θέση στον 6ο όμιλο και την πρόκριση.