Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2022 09:24 Γιάννης Αντετοκούνμπο, NBA: Με 43 πόντους έφερε τη νίκη στους Μιλγουόκι Μπακς στο ντέρμπι με τους Νετς (110-99)

Καθοριστικό σημείο για τη νίκη των Μπακς (110-99) η αποβολή του Στιβ Νας.

Ένας... διαστημικός Γιάννης Αντετοκούνμπο με 43 πόντους και 14 ριμπάουντ οδήγησε τους αήττητους Μιλγουόκι Μπακς (3-0) στην επικράτηση κόντρα στους Μπρούκλιν Νετς (1-3) με σκορ 110-99.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε για ένα ακόμη ματς στη φετινή σεζόν πράματα και θάματα στο παρκέ: 43 πόντοι (1/4 τριπ., 15/21 διπ., 10/14 βολές), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 μπλοκ, 1 κλέψιμο, αλλά και 7 λάθη σε 37:52 και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη τους απέναντι στους Μπρούκλιν Νετς (110-99).

Αυτή μάλιστα είναι η 6η συνεχόμενη για τους Μπακς, όταν ο Giannis και ο Κέβιν Ντουράντ βρίσκονται αντίπαλοι στο παρκέ. Οι πρωταθλητές του 2021 χρειάστηκε να ξεπεράσουν ένα εμπόδιο 12 πόντων, καθώς οι Νετς εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων και οδηγούσαν το σκορ για μεγάλο κομμάτι της αναμέτρησης (+12 στο ημίχρονο, 55-43).

Οι Μπακς ξεκίνησαν με 0/8 σουτ τριών πόντων και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 4/22, ενώ στην άμυνα τα βρήκαν... σκούρα απέναντι στον Ρόις Ο' Νιλ, ο οποίος είχε 4/5 τρίποντα στις δύο πρώτες περιόδους.

Η αποβολή του Νας

Σημείο κλειδί στην αναμέτρηση ήταν η αποβολή του προπονητή των Νετς, Στιβ Νας, η πρώτη στην καριέρα του. Ο Καναδός χρεώθηκε με τη δεύτερη τεχνική ποινή του, διαμαρτυρόμενος για ένα φάουλ που δεν καταλογίστηκε στον Αντετοκούνμπο. Το αποτέλεσμα ήταν να χρειαστεί η παρέμβαση των συνεργατών του, προκειμένου να ηρεμήσει και να αποχωρήσει. Σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν 70-66 υπέρ των Νετς, 4:24 πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Για το υπόλοιπο του αγώνα οι Μπακς έκαναν ένα επί μέρους 55-29 για να διατηρήσουν το αήττητό τους.

Ο Αντετοκούνμπο είχε την αμέριστη βοήθεια του Μπόμπι Πόρτις, ο οποίος προερχόμενος από τον πάγκο τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, , ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η... μοναξιά των Ντουράντ-Ίρβινγκ

Για τους Νετς, που πλέον βρίσκονται στο 1-3, ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε 33 πόντους (1/4 τριπ., 9/19 δπ., 12/13 βολές), ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 27 πόντους (0/7 τριπ., 9/14 διπ., 9/10 βολές), 9 ρμπάουντ και από εκεί και πέρα το... χάος. Μόνο ο Ο' Νιλ είχε διψήφιο αριθμό πόντων και αυτούς στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Μπεν Σίμονς κατέγραψε 4 πόντους (2/7 σουτ), 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 34:28 στο παρκέ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-20, 43-55, 78-76, 110-99

Πηγή: gazzetta.gr