Ήττα - θρίλερ για τον ΑΟ Λαμίας στη Θεσσαλονίκη

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2023 22:55 Ήττα - θρίλερ για τον ΑΟ Λαμίας στη Θεσσαλονίκη

Πήρε 96 πόντους αλλά δεν πήρε βαθμό για 5η αγωνιστική η Λαμιώτικη ομάδα!

Πάλεψε αλλά έχασε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες ο ΑΟ Λαμίας 2013 ΙΝΤΕΡΚΑΤ, στο PAOK Sports Arena με 3-1 σετ από τον ΠΑΟΚ, κάτι που σημαίνει ότι έμεινε χωρίς βαθμό μετά και την 5η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική κατακτώντας 96 πόντους (πέρα από το ένα σετ), όταν οι νικήτριες κατέκτησαν 106 σε ένα παιχνίδι που κράτησε σχεδόν 2 ώρες. Αυτή η διαφορά έδωσε στον ΠΑΟΚ το πρώτο του τρίποντο και τη 2η νίκη στο πρωτάθλημα.

Πραγματική μάχη

Στο πρώτο σετ μετά το 9-9 ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνίστρια τη Γουίλιαμς έφτασε στο 15-9 και μέχρι το 24-18 δεν είχε απειληθεί. Εκεί όμως με την Ολινγκά στο σερβίς η Λαμία εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη των ασπρόμαυρων και έτρεξε ένα απίθανο σερί 0-7 για το 24-25. Οι φιλοξενούμενες έχασαν ευκαιρίες για να κλείσουν το σετ στο 27-28 και στο 29-30, με τη Βίγκαρς να διαμορφώνει το 31-30 και το μπλοκ της Πολυνοπούλου στην Ολινγκά να κλείνει το σετ.

Στο δεύτερο σετ η Λαμία ήταν αυτή που ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 1-4 και έφτασε στο 3-8 για να δεχθεί εκεί ένα σερί 7-0 για το 10-8 και να αρχίσει ξανά το θρίλερ. Στο 17-16 η Λαμία με συνεχόμενα μπλοκ ξέφυγε με 17-20, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 22-21 με συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων και στο 24-23 η Κυπαρίσση έχασε την ευκαιρία για να κλείσει το σετ (άουτ επίθεση) με την Αργυρίου να παίρνει άσσο και την Κίλιτς να διαμορφώνει το 24-26.

Ανάλογο το σκηνικό και στο τρίτο σετ με την Λαμία να ξεκινά μ' ένα γρήγορο 0-4 και να φτάνει στο 2-7 με τον Ζάκοτς να επαναφέρει τη Βίγκαρς και τον ΠΑΟΚ να μαζεύει τη διαφορά (6-8) και να μετατρέπει το 11-13 σε 14-13 για να φτάσει στο 18-14. Νέα απάντηση της Λαμίας που εκμεταλλευόμενη τα λάθη του ΠΑΟΚ ισοφάρισε 18-18 και με νέο άουτ της Μιλάνοβα προσπέρασε 19-20. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα (21-20 άουτ Αργυρίου) για να φτάσουμε στο 23-23. Η Λαμία είχε κόντρα επίθεση με την Ολιβέιρα να καρφώνει άουτ και στην επόμενη φάση η Μιλάνοβα τελείωσε το σετ για το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 9-8 του δ' σετ που έγινε 12-8 με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Βίγκαρς και 14-8 με δύο άουτ επιθέσεις. Η Λαμία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 17-14 (άουτ Μιλάνοβα), αλλά το 18-15 έγινε 21-15 και εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Ντάρκο Ζάκοτς (προπονητής ΠΑΟΚ): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για μας, αλλά το μόνο που κρατάμε είναι οι βαθμοί. Μ' αυτήν την κατάσταση, χωρίς τις δύο διαγώνιες είναι πολύ δύσκολο να παίξουμε καλύτερα, αλλά προσπαθώ να πείσω τις αθλήτριες μου ότι πρέπει πάντα να είναι στο υψηλότερο επίπεδο. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο ματς μπροστά μας και περιμένουμε να γυρίσουν η Τσούμπα και η Μαρία (Οικονομίδου)».

Ηλίας Αγγέλης (προπονητής ΑΟ Λαμίας 2013): «Δυστυχώς για μας ήταν ένα ματς ίδιο με τα προηγούμενα. Παίζουμε, παίζουμε καλά αλλά δεν καταφέρνουμε να πάρουμε κάτι. Εκεί που πρέπει να είμαστε πιο αποφασιστικοί κάνουμε μαζεμένα λάθη. Πρέπει να δούμε τα λάθη μας να συγκεντρωθούμε γιατί έχουμε την Τετάρτη ένα νέο παιχνίδι».

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Δημητρίου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Σταυρίδου, Ψύχου, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.