• Εκτύπωση

Γ΄Εθνική: Νίκησε και στην Καρδίτσα ο "ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ" - Ήττα σοκ για τον Δομοκό - Αποτελέσματα - Βαθμολογία

Με την 26η αγωνιστική στον 3ο όμιλο συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Άνετη νίκη για τη Λαμία, που νίκησε εκτός έδρας και τον ΑΟ Καρδίτσας, στο γήπεδο της Μητρόπολης με 3-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Λαμίας αν και έπαιζε εκτός έδρας είχε περισσότερος φιλάθλους από την τοπική ομάδα, αφού 200 περίπου φίλαθλοι την ακολούθησαν για να εμψυχώσουν τους παίκτες και να τη δουν να κάνει ένα ακόμη βήμα για την άνοδό της στη Β΄ Εθνική κατηγορία.

Δυστυχώς ο Αχιλλέας υπέστη βαριά ήττα από το Μαχητή Τερψιθέας με 1-0 μέσα στο Δομοκό και ουσιαστικά αποχαιρετά την κατηγορία.

Στο ντέρμπι της Εύβοιας η Κύμη κέρδισε με 1-0 τον ΑΟ Χαλκίδας.

ΡΕΠΟ: ΛΕΥΚΑΔΙΑ

Επιβλητική η Λαμία, νίκησε τον ΑΟΚ με 3-1 (ρεπορτάζ και φώτο)

Παρουσία 200 και πλέον φιλάθλων του, ο πρωτοπόρος του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής ΠΑΣ Λαμία 1964 επιβλήθηκε εύκολα του Α.Ο. Καρδίτσας σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Μητρόπολης, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής με σκορ 3-1 κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την άνοδο στη Β΄ Εθνική.

Το συγκρότημα του Τίμου Καβακά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δείχνοντας την σοβαρότητα του Πρωταθλητή κατόρθωσε να καθαρίσει το ματς στο πρώτο ημίωρο σημειώνοντας 3 γκολ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο περιορίστηκε σε συντήρηση δυνάμεων χάνοντας πολλές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ.

Το σκορ άνοιξε στο 9' ο Λεμά με κοντινή προβολή, έπειτα από κόρνερ του Κιπτίου και πρώτη κεφαλιά του Γόγολου που χτύπησε το δοκάρι.

Στο 22' ο Ευσταθίου έκανε ένα ωραίο μακρινό σουτ νικώντας τον Τάτσιο και κάνοντας το 0-2.

Στο 30' ο Λεμά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κιπτίου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Στο 36' ο Τσέλιος με προσωπική ενέργεια έδωσε έβγαλε έτοιμο γκολ στον Τσιρογιάννη που από κοντά έκανε το 1-3.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε η αποβολή του Μεσιακάρη  με 2η κίτρινη για χέρι που άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.

Στο 67' ο Ευσταθίου σκόραρε για το 1-4 αλλά ο διαιτητής έδειξε επιθετικό φάουλ στην προβολή του στον Τάτσιο και το γκολ ακυρώθηκε.

Ο Πρόεδρος Πανουργιάς Παπαϊωάννου πρίν αλλά και καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν δίπλα στην ομάδα εμψυχώνοντας την.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Θανάσης Τζήλος με βοηθούς τους Κώστα Γκαρέλη και Θωμά Ζάχο του Συνδέσμου Λάρισας