Νάγκετς – Χιτ 94-89: Για πρώτη φορά το πρωτάθλημα στο Ντένβερ (vid)

Δημοσιεύτηκε: Τρίτη, 13 Ιουνίου 2023 11:20 Νάγκετς – Χιτ 94-89: Για πρώτη φορά το πρωτάθλημα στο Ντένβερ (vid)

Οι Νάγκετς επικράτησαν με 94-89 των Χιτ και με σκορ 4-1 στους NBA Finals αναδείχθηκαν πρωταθλητές για το 2023.

Ο Νίκολα Γιόκιτς βρέθηκε στην κορυφή του παγκόσμιου μπάσκετ 23 χρόνια μετά από την φωτογραφία στην οποία φορούσε μπλούζα της ομάδας με την οποία πλέον κάνει τον κόσμο να παραμιλά.

Το ματς:

Αν και το ξεκίνημα ανήκε στους Χιτ, οι Νάγκετς πήραν μπροστά και έδωσαν την απάντηση με σερί 12-0 για το 12-5 στο έκτο λεπτό, αφού το Μαϊάμι μέτρησε δώδεκα σερί άστοχα σουτ.

Στο  -8 οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα φοβερό 2-14, για να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων εξ αιτίας σε δύο σερί γκολ-φάουλ του καταπληκτικού Αντεμπάγιο.

Το 22-24 της περιόδου είχε τον Γιόκιτς στο ένα και τον Αντεμπάγιο στα 11 σουτ, την ώρα που οι δύο ομάδες μετρούσαν μαζί 2/14 τρίποντα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Χιτ πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα, πριν οι Νάγκετς απαντήσουν με ένα δικό τους μικρό ξέσπασμα για το 35-39 στα μέσα της περιόδου. Όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο και στο ημίχρονο το 44-51 ήταν ότι καλύτερο μπορούσαν, αφού με 1/15 τρίποντα δεν μπορούσαν να είναι ευχαριστημένοι από την απόδοσή τους.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με ένα μικρό 0-4 κράτησαν το προβάδισμα (64-60) όταν όλα έδειχναν να λειτουργούν εναντίον τους. Ο Πόρτερ πήρε πάνω του τις ενέργειες για τους γηπεδούχους και έγραψε το 69-66 σε απίθανη αποθέωση, όμως και πάλι το Μαϊάμι απάντησε, αυτή τη φορά με τον Κάιλ Λάουρι για το 70-71 της περιόδου.

Κάπου εκεί, ο Γιόκιτς ανέλαβε να κάνει την δουλειά και στο τέταρτο δωδεκάλπετο οι Νάγκετς έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα και πήραν για πρώτη φορά στην ιστορία τους το πρωτάθλημα του NBA με 94-89.

Τα δωδεκάλπετα: 22-24, 44-51, 70-71, 94-89

Ο Νίκολα Γιόκιτς τελείωσε το ματς με 28 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 42 λεπτά και πήρε και το βραβείο του MVP των τελικών. Ήταν ο καλύτερος παίκτης της σεζόν και δίπλα του οι Πόρτερ (16 πόντοι, 13 ριμπάουντ), Μάρι (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) τον βοήθησαν να τα καταφέρει στο 102ο παιχνίδι της σεζόν.

πηγή: apexsports.gr