Αρκούσαν τρία λεπτά! “Καθάρισε” τη Βέροια ο Αστέρας

Δημοσιεύτηκε: Κυριακή, 14 Δεκεμβρίου 2014 19:38 Αρκούσαν τρία λεπτά! “Καθάρισε” τη Βέροια ο Αστέρας

Ο Αστέρας Τρίπολης συνέχισε την πολύ καλή παρουσία του στην Superleague, καθώς στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, επικράτησε άνετα της Βέροιας με 2-0, προσπερνώντας την "βασίλισσα του βορρά" στην βαθμολογία. Μέσα σε τρία λεπτά τα γκολ των Αρκάδων

Ο Αστέρας ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία στο 3', με το χαμένο τετ-α-τετ του Φερνάντες. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, αφού η Βέροια ισορρόπησε τον αγώνα, προσπάθησε... δειλά να βγει και σε αντεπιθέσεις, με τις δυο ομάδες όμως να μην μπορούν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Οι Αρκάδες είδαν στο 26' τον Πάρα να αποχωρεί τραυματίας (στη θέση του μπήκε ο Μπαράλες), ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό δέχθηκαν και γκολ από τον Ντουμίτρου, το οποίο όμως ακυρώθηκε -σωστά- ως οφσάιντ

Μέσα σε λίγα λεπτά όμως οι γηπεδούχοι... καθάρισαν την αναμέτρηση. Στο 35' οι παίκτες του Βεργέτη κυκλοφόρησαν όμορφα την μπάλα, με τον Μάσα να ανοίγει το σκορ, ενώ στο 38' ο νεοεισελθών Μπαράλες έκανε το 2-0

Στην επανάληψη ο Αστέρας ήταν προσεκτικός στα μετόπισθεν, χωρίς όμως να αμελεί να επιτεθεί. Στο 55' οι Αρκάδες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, για ανατροπή του Όστοϊτς πάνω στον Μπαράλες (φάνηκε να υπάρχει επαφή), ενώ δημιούργησαν δυο καλές ευκαιρίες με τον Φερνάντες (63') και τον Γκοϊάν (66').

Οι γηπεδούχοι κράτησαν άνετα το προβάδισμα τους και μάλιστα στο 81' έφτασαν κοντά σε ένα ακόμα γκολ, αλλά το σουτ του Μάσα σταμάτησε στο δοκάρι της Βέροιας, ενώ ο Μπαράλες στο 83' και ο Μάσα -στις καθυστερήσεις- δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον τον Καντιμοίρη.