Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις: Είχε Παππά... και άγιο το "τριφύλλι"

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2016 09:27 Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις: Είχε Παππά... και άγιο το "τριφύλλι"

Ο Παναθηναϊκός... γύρισε το "κλειδί" της μηχανής του στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την Ζαλγκίρις, βρήκε ηγέτη στο πρόσωπο του Παππά και νίκησε την αντίπαλό του 84-76, στο πρώτο του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα. Αυτή η εμφάνιση βέβαια δεν πείθει λίγα 24ωρα πριν από το ντέρμπι του Σ.Ε.Φ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αναμενόμενο να μην εμφανιστεί... συντονισμένος, ακόμη και απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα που καλείται να αντιμετωπίσει στη νέα Ευρωλίγκα. Τα πολλά νέα πρόσωπα στο “τριφύλλι” και η απουσία του σταθερού ηγέτη του έκαναν την ομάδα να μοιάζει αποπροσανατολισμένη.

Η Ζαλγκίρις οδήγησε το ματς στον αργό ρυθμό που τη βόλευε και παρέσυρε τον Παναθηναϊκό στις τρεις πρώτες περιόδους. Ομως, το “τριφύλλι” με ηγέτη τον Νίκο Παππά και πιο σοβαρή άμυνα στην τέταρτη περίοδο, της οποίας το τελευταίο λεπτό... κράτησε εννέα (!) λεπτά πήρε τη νίκη.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένος στο πρώτο δεκάλεπτο , η λήξη του οποίου τον βρήκε στο +3 (18-15). Στο 15΄ οι Λιθουανοί ξέφυγαν με +5 (22-27), αξιοποιώντας την κυριαρχία τους στα επιθετικά ριμπάουντ.

Αλλά άμεσα οι Φώτσης και Φελντέιν... ζεστάθηκαν από τα 6.75, πετυχαίνοτνας τέσσερα σερί τρίποντα (2 ο Φώτσης, 2 ο Φελντέιν με το δεύτερο σχεδόν από τα 9 μέτρα) και ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια στο +7 (37-30), μετά το εντυπωσιακό «πράσινο» επιμέρους σκορ 15-3.

Το "τριφύλλι" δεν βγήκε το ίδιο... ζωντανό στο παρκέ και οι Λιθουανοί προσπέρασαν με 46-48, ύστερα από καλάθι και φάουλ του Μότουμ, ο οποίος έκανε το ματς της ζωής του.

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε να βρει αυτό που του έλειπε, τον ηγέτη του. Τον ρόλο ανέλαβε στο τέλος ο Νίκος Παππάς, ο οποίος με 2/2 τρίποντα έγραψε το  65-59 στο 34΄ ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ. Πάντως, το "τριφύλλι" συνέχισε να πάσχει αμυντικά και κατάφερε να ξεκολλήσει από την αντίπαλό του στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ξέφυγε με +7 (77-70) στο 38΄ και  παρά τις προσπάθειες των Λιθουανών για ανατροπή πήρε την πρώτη του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-30, 51-52, 84-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς 2, Ρίβερς 2, Μποχωρίδης, Φώτσης 6 (2), Παππάς 19 (3), Φελτνέιν 8 (2), Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 11, Καλάθης Ν. 13 (1).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 3 (1), Λεκαβίτσιους 12 (2), Βέστερμαν 4 , Σεϊμπούτις, Μότουμ 19 (1), Γιανκούνας 13, Γιαβτόκας 4, Μιλάκνις 11 (2), Λίμα 2, Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 2.