Στο ΟΑΚΑ δεν χάνει! "Λύγισε" τον Ερυθρό Αστέρα ο Παναθηναϊκός

Δημοσιεύτηκε: Σάββατο, 14 Φεβρουαρίου 2015 00:00 Στο ΟΑΚΑ δεν χάνει! "Λύγισε" τον Ερυθρό Αστέρα ο Παναθηναϊκός

Ο Ερυθρός Αστέρας απείλησε τον Παναθηναϊκό με την πρώτη του εντός έδρας ήττα στο top-16 της Euroleague, αλλά οι «πράσινοι» πήραν την δύσκολη νίκη με 74-69, που τους έφερε -με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου- στη δεύτερη θέση του ομίλου τους

Με κορυφαίο τον αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδη (11 π.-10 ασίστ), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη στο κλειστό του ΟΑΚΑ επί του Ερυθρού Αστέρα με 74-69 και σε συνδυασμό με την χθεσινή ήττα της Μακάμπι από την Άλμπα πέρασε στην 2η θέση του 5ου ομίλου με το κλείσιμο της «αυλαίας» του πρώτου γύρου του Top 16 της Ευρωλίγκας

Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 26-6(!), ωστόσο στη συνέχεια οι αλλαγές του Ιβάνοβιτς και η αγωνιστική ανάκαμψη του Ερυθρού Αστέρα έστειλαν τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια, με την ελληνική ομάδα να κρατά μια διαφορά οκτώ πόντων (37-29). Η απίστευτη παρουσία του Μαριάνοβιτς (15 π. στην 3η περίοδο) και λάθη των "πρασίνων" (έχασαν και αρκετά αμυντικά ριμπάουντ) έφερε την διαφορά στον ένα πόντο στα 3,15’’ πριν την λήξη του δεκαλέπτου (47-46) και στο 52-51 στο τέλος του.

Εννιά λεπτά πριν το φινάλε, οι Σέρβοι πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 52-53! Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο στη συνέχεια, αλλά στα πέντε λεπτά πριν τη λήξη το ματς άρχισε να.. στραβώνει, αφού ο Ερυθρός Αστέρας απέκτησε μια μικρή διαφορά από τον Παναθηναϊκό. Στα 2,47’’ πριν τη λήξη ο Διαμαντίδης πέτυχε κρίσιμο τρίποντο, φέροντας το ματς στο 65-65, ενώ αυτό του Σλότερ έδωσε… αέρα τριών πόντων στους "πράσινους", που πήραν τελικά τη νίκη με 74-69/

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 37-29, 52-51, 74-69

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 16 (2), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 6 (1), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 7, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 12 (1), Μπατίστα 13, Μπλουμς.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουίλιαμς 10 (2), Μίτροβιτς 8, Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 2, Κάλινιτς 2, Μαριάνοβιτς 17, Τέγιτς 7, Τζένκινς 17 (1), Τσίρμπες 4.