Εφές – Παναθηναϊκός: Άλωσε την Πόλη με επικό Καλάθη!

Δημοσιεύτηκε: Πέμπτη, 16 Νοεμβρίου 2017 22:53 Εφές – Παναθηναϊκός: Άλωσε την Πόλη με επικό Καλάθη!

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη του στην Euroleague. Μετά τον Ολυμπιακό και τη Χίμκι, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έστειλε στο καναβάτσο και την Εφές, επικρατώντας εκτός έδρας των Τούρκων με 82-81. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στο 5-3, βυθίζοντας το σύνολο του Περάσοβιτς στο 2-6.

Το δεύτερο σερί διπλό του «τριφυλλιού» φέρει την υπογραφή του Νικ Καλάθη και του Τζέιμς Γκιστ. Ο δεύτερος έκοψε τον ΜακΚόλουμ στην τελευταία φάση του αγώνα, σφραγίζοντας τη νίκη του Παναθηναϊκού. Ο πρώτος έκανε απλά τα πάντα στο παρκέ, αποτελώντας το «Α» και το «Ω» του «τριφυλλιού».

Ο Καλάθης ήταν εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση. Ο γκαρντ των “πρασίνων” και της Εθνικής Ελλάδος σημείωσε συνολικά 29 πόντους (6/8 βολές, 7/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα), έδωσε 10 ασίστ, μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμη ένα κλέψιμο και μόλις δύο λάθη. Ο Καλάθης συγκέντρωσε 42 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, επίδοση που είναι η τρίτη καλύτερη από Έλληνα στην Ευρωλίγκα. Πάνω από τον Καλάθη βρίσκονται ο Γιάννης Μπουρούσης (44 σε ματς της Μπασκόνια με τον Ολυμπιακό το 2015) και ο Δήμος Ντικούδης (44 σε ματς της ΑΕΚ με την Τσιμπόνα το 2001).

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μότουμ με 21 πόντους, ενώ μεγάλα προβλήματα στην «πράσινη» άμυνα έβαλαν οι ΜακΚόλουμ (16π.) και Στίματς (15π.)

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι τέρμα πατημένο στο γκάζι. Βρίσκοντας με άνεση σκορ από την περιφέρεια, προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά (14-24), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 21-28. Οι «πράσινοι» τα πήγαν κάτι παραπάνω από περίφημα, ωστόσο εμφάνισαν αρκετές αδυναμίες στο πίσω μέρος το παρκέ.

Ο «τρελός » ρυθμός του παιχνίδιου συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, πράγμα που ευνόησε την Εφές, η οποία ανέβασε στροφές, βραχυκύκλωσε την επίθεση του «τριφυλλιού» και προηγήθηκε με 37-33. ΜακΚόλουμ, Μότουμ και Στίματς έκαναν ζημία στον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ και με 5 πόντους (42-37). Στο φινάλε του ημιχρόνου, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασε την απόδοση της, παίρνοντας πόντους από τον Βουγιούκα κι ανέκτησε το προβάδισμα της (48-44), πριν πάει στα αποδυτήρια.

Οι επιθέσεις έδωσαν τη θέση τους στις άμυνες στην τρίτη περίοδο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 60-62 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι πήγε να «στραβώσει» στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με την Εφές να τρέχει σερί 9-0 και να προηγείται με 69-62.Ο Νίκος Παππάς και ο Ίαν Βουγιούκας “ξεκόλλησαν” τους “πράσινους” στο σκορ και μείωσαν στους 2 πόντους (69-67). Κάπου εκεί, ο φανταστικός Νικ Καλάθης βρήκε μπροστά κι άρχισε να γαζώνει το τουρκικό καλάθι.

Με το σκορ στο 79-79, ο διεθνής Έλληνας γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο-μαχαιριά, κάνοντας το 79-82, 48 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Μπράιαν Ντάνστον μείωσε 31” πριν τη λήξη σε 81-82. Μοιραίος για την τουρκική ομάδα ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ, καθώς στην τελευταία φάση “κόπηκε” από τον Τζέιμς Γκιστ και έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 44-48, 60-62, 81-82
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο 4, ΜακΚόλουμ 16, Μπαλμπάι 2, Μότουμ 21 (3), Άνταμς 5, Στίματς 15, Μούριτς, Ντάνστον 12, Σιμόν 6 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1), Ρίβερς 5 (1), Παππάς 3 (1), Ντένμον 2, Γκιστ 11, Βουγιούκας 9, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 4, Καλάθης 29 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6.