Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 78-88: «Ερυθρόλευκοι» γίγαντες

Δημοσιεύτηκε: Παρασκευή, 06 Οκτωβρίου 2023 23:20 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 78-88: «Ερυθρόλευκοι» γίγαντες

Με φοβερό 12-0 σερί στην παράταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε για δεύτερη φορά του Παναθηναϊκού σε διάστημα μικρότερο της μίας εβδομάδας (88-78) και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην Euroleague. Φοβερό ματς από Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος και Πίτερς.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός είχε τη διάθεση να πιέσει στην μπάλα ωστόσο ο Τόμας Γουόκαπ ξεκίνησε και πάλι πολύ καλά το παιχνίδι, τόσο στον τομέα της «εκτέλεσης» όσο και σε αυτόν την δημιουργίας. Ήταν ο παίκτης-κλειδί του Ολυμπιακού καθώς ο Βιλντόζα που ξεκίνησε στην πεντάδα δεν μπόρεσε να τον περιορίσει.

Την ίδια ώρα ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι τα είχε πάει εξαιρετικά (7π., σε 5') απέναντι στον Νίκολα Μιλουτίνοφ αλλά χάρη στην ευστοχία του Άλεκ Πίτερς (8π., σε 7' με 3/3 σουτ) οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ (17-21 στο 8').

Εξαιρετικά ποσοστά στην 1η περίοδο

Ένα ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ όπου «μιλούσαν» περισσότερο οι επιθέσεις και λιγότερο οι άμυνες, κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 22-23. Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν 5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4-3 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 2 λάθη ενώ ο Ολυμπιακός μετρούσε αντίστοιχα 5/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/1 βολή, 5-4 ριμπάουντ και 6 ασίστ για 3 λάθη. Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός έβγαλε όλο το δεκάλεπτο με την ίδια πεντάδα.

Η απουσία του Γουόκαπ στην 2η περίοδο έχοντας καθίσει στον πάγκο για να πάρει τις απαραίτητες ανάσες αυτομάτως «χάλασε» κάθε δημιουργία στις τάξεις του Ολυμπιακού. Από τη στιγμή που φορτώθηκε και ο Μιλουτίνοφ με 2 φάουλ στο 11' οι «πράσινοι» άρχισαν να αποκτούν πλεονέκτημα στο ματς. Έχοντας ανεβάσει την ένταση στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους 17-6 και βρέθηκε στο +10 (39-29) στο 18'.

Η σκυτάλη στον Σλούκα

Ο Κώστας Σλούκας είχε πάρει την επιθετική μπαγκέτα της ομάδας του (13π.) σ' 'ενα διάστημα όπου οι γηπεδούχοι είχαν πάει από νωρίς στο μπόνους των βολών έχοντας περάσει πολλές φορές την μπάλα μέσα στο καλάθι. Βέβαια το +10 του 19' (43-33) έγινε +7 με τρίποντο του Κάνααν και το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 43-36. 11

Στο πρώτο μισό του αγώνα το «τριφύλλι» είχε 9/17 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 13/15 βολές, 9-5 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 6 λάθη ενώ ο Ολυμπιακός 10/15 δίποντα, 5/15 τρίποντα (σ.σ. τα 1/5 στο β' δεκάλεπτο), 1/1 βολές, 7-5 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 8 λάθη.

Το ντέρμπι των σερί

Όμως κάποια βιαστικά λάθη των «πρασίνων» στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, απόρροια και της καλής επιθετικής άμυνας των φιλοξενούμενων έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Με επιμέρους 13-7 ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στη μία κατοχή μειώνοντας σε 51-49 στο 25'. Γουόκαπ, Κάνααν και Πίτερς ήταν οι εκφραστές των επιθετικών ενεργειών της ομάδας τους έως εκείνο το σημείο, ενώ ένα (ακόμα) τρίποντο του Αϊζάια Κάνααν έφερε τους Πειραιώτες σε απόσταση αναπνοής (53-52 στο 27') έχοντας ξεκινήσει το ματς από την αρχή. Όμως οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα και με 6-0 σερί έφτασαν και πάλι στο +7 (59-52) με τη λήξη της 3ης περιόδου. Με πολύ καλό διάστημα του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν το ματς των... σερί. Οι «πράσινοι» μπορεί να είχαν την ευκαιρία να φτάσουν και πάλι σε διψήφιο νούμερο με την έναρξη της 4ης και τελευταίας περιόδου αλλά παίζοντας και οι «ερυθρόλευκοι» με τρεις κοντούς (Γουόκαπ, Γκος, Λαρεντζάκη) πραγματοποίησαν 11-0 και πήραν προβάδισμα με 59-63 κόντρα στη ροή και στο μεμομέντουμ που είχε «χτίσει» ο Παναθηναϊκός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Η «πράσινη« απάντηση ήταν... έτοιμη και άμεση! Με δικό τους 7-0 σερί δια χειρός Σλούκα και Λεσόρ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 66-63 στο 36' σ' ένα ματς που θύμισε ντέρμπι από τα παλιά. Και ξανά! Νέο σερί ο Ολυμπιακός 6-0 με τρίποντα των Γουίλιαμς-Γκος και Γουόκαπ για το 66-69 του Ολυμπιακού τρία λεπτά πριν από τη λήξη του μεγάλου αγώνα. Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο παίκτης-κλειδί για τον Παναθηναϊκός με δύο σερί τρίποντα (72-69 στο 38') ενώ απάντησε ο Γουόκαπ για το 72-72 σ' ένα παιχνίδι που πήγαινε κατοχή-κατοχή.

Δραματικό φινάλε στην κανονική διάρκεια

Στα 40'' και με το σκορ στο 74-74 ο Λεσόρ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ, ο Γουόκαπ αστόχησε σε τρίποντο,α αλλά οι Λεσόρ και Γκριγκόνις έχασαν την μπάλα μέσα από τα χέρια τους στο ριμπάουντ στα 20'' πριν από το τέλος. Και η τελευταία κατοχή ανήκε στον Ολυμπιακό. Ο Γουόκαπ αστόχησε και στα 6'' που απέμεναν για το τέλος ο Σλούκας δεν μπόρεσε να σκοράρει για να χαρίσει στον Παναθηναϊκό τη νίκη στη regular season.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 12-0 για το 74-86 και ουσιαστικά ξεδιάλυνε το τοπίο του αγώνα. Αν και ήταν το ματς των πολλών σερί, ηταν πολύ αργά για τον Παναθηναϊκό να αντιδράσει.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.δ.) , 78-88 (παρ.)

πηγή: gazzetta.gr

Γράψτε το σχόλιο σας

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Η ιστοσελίδα "LamiaReport.gr" δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.