O Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε έβδομος στα 5χλμ κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου

Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη, 07 Φεβρουαρίου 2024 15:08 O Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε έβδομος στα 5χλμ κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου (φωτο intime)

Στην 7η θέση των 5 χιλιομέτρων κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα τερμάτισε ο Άλκης Κυνηγάκης, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ντόχα.

Μετά τα 10 χιλιόμετρα, ο Κυνηγάκης ξεχώρισε και στα 5 χιλιόμετρα της ανοιχτής θάλασσας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ντόχα, όντας από την αρχή μέσα στο προπορευόμενο γκρουπ, για να αναδειχθεί τελικά έβδομος στον κόσμο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε μπροστά στο 4ο χιλιόμετρο, αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την τελευταία αλλαγή ρυθμού και έμεινε λίγο πίσω από τη διεκδίκηση των μεταλλίων, τερματίζοντας σε 51 λεπτά και 36, 1 δευτερόλεπτα.

Στην κούρσα συμμετείχε από την Ελλάδα και ο Αστέριος Δαλδόγιαννης, ο οποίος ολοκλήρωσε το δικό του αγώνα σε 55 λεπτά και 10,5 δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα να καταταγεί 39ος, μεταξύ των 76 αθλητών που αγωνίστηκαν στα 5 χιλιόμετρα.

Το χρυσό μετάλλιο στον αγώνα κατέκτησε ο Γάλλος, Λόγκαν Φοντέν, με τον συμπατριώτη του Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ στη δεύτερη θέση και τον Ιταλό, Ντομένικο Ατσερέντζα, να μένει τρίτος, εξασφαλίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.